Sürdürülebilir Gıda Güvenliği Nedir?

Günümüz dünyasında yaklaşık 1 milyar insan, yani her yedi kişiden biri, açlıkla mücadele ediyor. Bunun yanı sıra her yıl üretilen gıdaların yaklaşık 1,3 milyar tonu, yani üçte biri, ziyan oluyor. Endüstrileşmiş ülkelerin israfı yılda 670 milyon ton iken gelişmekte olan ülkelerdeki israf 630 milyon ton olarak hesaplanıyor.

Bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda sürdürülebilir beslenmenin ne kadar önemli olduğu anlaşılıyor.

Gıda güvenliği terimi, gıdaları tüketici sağlığına zararlı hale getirebilecek tehlike ve risklere yönelik olarak kullanılmaktadır. Bir gıda maddesi, hem içerik hem de pazara sunum ve tüketiciye ulaştırılma şekli açılarından kabul görmüş standartlara uygun ise ‘güvenli/güvenilir’ gıda olarak tanımlanabilmektedir.

Gıda güvenliği doğrudan ya da dolaylı olarak gıdalardan kaynaklanan her türlü sağlık tehdidine karşı olan önlemleri kapsamaktadır.

Sürdürülebilir gıda güvenliğinde ise amaç; tüketici sağlığının korunması, ulusal ve uluslararası anlamda güvenilir gıda ve içecek ticaretinin geliştirilmesi ve adil ticaret düzeninin sağlanmasıdır.

Halka güvenli gıdanın sunumu otoritelerin sorumluluğunda olmasına karşın, güvenli gıdanın üretimindeki öncelikli görev, hem gıda hammadde ve hem de gıda ve içecek üreticilerine düşmektedir. Bu anlamda, üretimi yapılan her ürünün gıda güvenliği mevzuatıyla uyumlu olması üreticilerin sorumluluğundadır.

  • Gıda zincirine sağlık riski oluşturmayacağından emin olunan ürünler sunmak,
  • Gıda ürünü herhangi bir potansiyel risk taşıyor ise pazara sunmamak,
  • Tüketicilere açık etiket bilgileri aracılığı ile gıda ürününden doğabilecek her türlü riske karşı uyarmak
  • Gıda güvenliğini sadece son üründe değil, üretim ve dağıtım zincirinin her aşamasında izlemek
  • Sürdürülebilir gıda güvenliğinin ön şartları arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu