Süs lahanası yetiştirme önerileri

Cruciferae ailesinden olan süs lahanası, renkli ve güzel görünümlü bir süs bitkisidir.

Süs lahanası, bir ya da iki yıllık otsu bir bitkidir. 10 ila 30 santimetre arası boylanma gösterir.

Süs lahanası, yaprakları için yetiştirilir. Yaprakları mor, lila, pembe, sarı, krem, yeşil ve karışık renklerde olabilir. Salkım şeklinde olan çiçekleri ise, dikimden sonraki ilk yıl çiçek açmaz. İkinci yıl, yaz sonu- sonbahar başında, sarı renkli çiçekler ortaya çıkar.

Tohumla üretimi yapılabilen süs lahanasının, haziran-temmuz ayında ekimi yapılır. Güneşli ve aydınlık yerlerde sağlıklı gelişim gösterir. Kireci ve asidi fazla olmayan, geçirgen özellikteki her toprak bitki için idealdir. Süs lahanası için en faydalı gübre kuş gübresidir. Bu nedenle tavsiye edilir.

Süs lahanası, soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Sıcaklığın 15 derecenin altına düşmesi ile, süs lahanası renklenmeye başlar. Çok yüksek ya da çok düşük sıcaklıkların, süs lahanasının renklenmesini olumsuz yönde etkileyeceği bilinmelidir.

Kasım ve mart ayları arasında, 8 ila 15 derecedeki sıcaklıklarda bitkinin yaprakları renklenmeye başlar.

Süs lahanası fazla su istemez. Kışın açtığı için de, su ve nem ihtiyacını topraktan karşılar. Ancak, toprak yüzeyi kurudukça bitkinin sulanması tavsiye edilir.

Bitkinin sararan ve kuruyan yapraklarının, bitkiden koparılarak ayrılması gelişimi için önemlidir. Ayrıca bitkinin, budama ihtiyacı bulunmamaktadır.

Siz de, bu bilgiler doğrultusunda bahçenizde bu renkli bitkiye yer verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu