Susuzluğa dayanıklı bitkiler

Susuzluğa dayanıklı bitkiler yetiştirin. Kuraklığa dayanıklı bitkiler yetiştirerek sulama derdinden kurtulun.

Bahçenizde, zeminde yetiştirebileceğiniz kekik bitkisini kullanabilirsiniz. Fazla suya ihtiyaç duymadan, bahçenizde yeşil rengini korur. Kekik, görüntüsünün yanı sıra, hoş kokusuyla da, bahçenize ferahlık verecektir. Kuraklığa dayanıklı bitkilerden, zakkum, meşe ağacı, çam ve ladin ağacı bahçeniz için uygun olacaktır. Yerleri, küçük çakıl taşlarıyla kaplayın. Beton görüntüsü, çakıl taşları sayesinde kapanıp, bahçenizde bütünlük sağlayacaktır.

Bahçenizin köşelerinde, çim yerine, kuraklığa dayanıklı otlar kullanın. Yol kenarındaki su şeritlerinden gelen su, bitkilerinizin büyümesi için yeterli olacaktır. Yeşil yapraklı bitkiler, erozyonu önlediği için, bahçenizin genelinde kullanabilirsiniz. Bahçenizde yapacağınız yürüme yolunu, iri taşlarla döşeyin. Etrafını, yeşilin farklı tonlarındaki uzun bitki ve çalılarla donatabilirsiniz. B tür bitkiler, suya fazla ihtiyaç duymadığı için, yol kenarında kullanım için idealdir. Bahçenizde yeşilin tonlarını kullanırken, farklı renklerdeki çiçekleri de aralarına serpiştirmeyi unutmayın.

Susuzluğa dayanıklı bitkiler, fazla bakım gerektirmeden yaz-kış yeşilliğini korur. Sinir otu, ipek çiçeği, civanperçemi, zakkum, aslanağzı gibi bitkiler, uzun süre su vermediğinizde de yeşilliğini koruyabilecek bitkilerdendir. Yeşil kalmalarının yanı sıra, çiçeklenme zamanlarında çiçek açıp, sağlıklı görünümlerini korurlar. Bitkilere fazla zaman ayıramayanlar için ideal olan bu bitkiler, balkonunuzda saksı içinde veya bahçenizde kolayca yetiştirilebilir. Susuzluğa dayanıklı oldukları için, zaman zaman yapraklarında açık renklerde kül gibi maddeler oluşabilir. Bunları düzenli olarak temizleyin. Yapraklarını temizlediğiniz takdirde, bitki daha rahat nefes alıp, yeşil görünümünü koruyacaktır.

Evinizde, fazla bakım yapmaksızın güzel görünümlü bitkiler yetiştirebilmek için, susuzluğa dayanıklı bitkileri tercih edin. Kuraklığa dayanıklı bitkilerle, bahçenizi, çok fazla bakım gerektirmeyen küçük bir orman haline getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu