Sütlü Tatlı Nasıl Hazırlanır?

Ana malzemesi süt olan, nişasta, un gibi katkı malzemeleri ilave edilerek hazırlanan tatlılara sütlü tatlı denir.

Kazandibi, muhallebi, tavuk göğsü ve sütlaç en bilinen sütlü tatlılardandır. Dondurma, krep de sütle hazırlanan yiyeceklerin başında gelir. Sütlü tatlılar protein, mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. 

Hazırladığınız tatlının lezzetli olmasını istiyorsanız, tatlı yapımında inek sütü kullanmalısınız. Ayrıca sütün taze ve su katılmamış olması da, önemli bir detaydır. Kazandibi ve muhallebinin daha yağlı olmasını istiyorsanız, manda sütü de kullanabilirsiniz. 

Tatlının yapım aşamasında içine kattığınız yumurta, besleyici özelliğinin yanı sıra, tatlının kıvamını koyulaştırır. Tatlının kıvamını koyulaştırmak için ayrıca, sübye yöntemini de kullanabilirsiniz. 

Hazırladığınız tatlıya aroma katmak istiyorsanız, vanilya ya da limon- portakal gibi kabuklu meyvelerin kabuklarını rendeleyerek, ilave edebilirsiniz. 

Sütle hazırlanan tatlıların hemen hemen hepsi, açık ateşte veya fırında pişirilerek, hazırlanır. 

Genelde soğuk tüketilseler de, aralarında sıcak yenilenler de vardır. Sütlü tatlıyı olduğu gibi servis edebileceğiniz gibi, dondurma, çikolata sos ya da dilimlenmiş meyve parçacıkları ile de servis edebilirsiniz. 

Sübye Yöntemi 

Pirinç özü kullanılarak, tatlının koyulaştırma işlemine sübye denir. Günümüzde pek kullanılmasa da, sütlü tatlı yapımında önemli bir rolü vardır. 

Sübye işleminde ilk olarak, pirinç ayıklanıp, yıkanır. Ilık su ile bir gece öncesinden ıslatılan pirincin üzerindeki fazla su dökülür ve kalan pirinç suyuyla birlikte öğütülür ve sıvı hale getirilir. 

Pirinci tatlıya katmadan önce mutlaka süzgeçten geçirmeniz gerekir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu