Sütlü Tatlılar

Sütlü tatlılar, tatlılar arasındaki en hafif alternatifi oluşturur. Her mevsim, tatlı ihtiyacını gidermenin en sağlıklı yoludur.

 Sütlü tatlılar sütlaç, güllaç, ev yapımı yoğurtlu dondurma ve parfeler, bisküvili-pudingli tatlılar gibi sayıca fazla çeşidi barındırır. Sütlü tatlılar, hafif olduğu için her mevsim ikram edilmesi uygundur.

Sütlü tatlıların püf noktası; yumurta sarısı ile akını ayırdıktan sonra, yumurta aklarını kar rengi alıp, hacim kazanıncaya kadar 10 dakika kadar çırpmaktır. Bu şekilde çırpılarak hazırlanan sütlü tatlılar, iyice kabarır.

Yemek yaparken, malzemelerin taze olması daima önemlidir. Sütlü tatlılarda sıklıkla kullanılan süt ve yumurta ise özellikle taze kullanılması gereken ürünlerdir.

Yumurtanın sarısı ile akını ayırmak için, yumurtayı bir kenara hafifçe vurarak, orta yandan çatlatın. Yumurtayı dik tutarken iki elinizle nazikçe ikiye ayırdıktan sonra, yine yumurtanın kendi kabuğunu kullanarak, sarısını iki kabuk içinde hareket ettirmek suretiyle akından ayırabilirsiniz. Bunu yaparken, altta akını akıtmak için bir kabınız olması gerekir.

Sütlü tatlıları çeşnilendirmek için tarçın, zencefil, kaküle, muskat, damla sakızı ve gülsuyu kullanabilirsiniz. Sütlü tatlılara kuruyemişlerden badem, ceviz, antepfısıtğı ve fındık çok yakışır. Dövülmüş antepfıstığı özellikle rengi ile tatlıları süslemek için idealdir.

Sütlü tatlılarda sıklıkla kullanılan meyveler; ayva, armut, elma ve balkabağıdır. Bu meyveleri şeker ile pişirdikten sonra, üzerlerine ev muhallebisi dökerek, çok hafif süslü tatlılar elde edebilirsiniz.

Sütlü tatlılar, şerbetli ağır tatlıları tercih etmeyenler için hafif birer alternatif oluşturur. Kuruyemiş ve baharatlarla süsleyerek, hem lezzetli, hem de şık tatlı sunumları gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu