Sütün Taşması Nasıl Önlenir?

Kaynatırken sütün taşmasını önlemek için uygulayabileceğiniz birkaç pratik yöntem var. Sütün taşması nasıl önlenir?

Süt başta protein olmak üzere, içerdiği fosfor, B grubu vitaminleri ve diğer bileşikler sayesinde çok değerli bir içecek olduğundan, rahatlıkla tüketilmesi önemlidir.

Süt, güneş görmeyen ve mümkünse karanlık bir yerde muhafaza edilir. Aksi taktirde,  sütün vitamin değeri önemli ölçüde kaybolacaktır. Sütün bozulmaması için, süte biraz karbonat koyulur. Bu sayede süt  hem çabuk bozulmaz, hem de kolay hazmedilir.

Kaynatmaya başlamadan önce sütü bir tülbent yardımıyla süzün. Sütü kaynatacağınız çelik tencereyi temiz su ile yıkayın. Böylece sütün dibinin tutmasını önlemiş olursunuz.

Süt kaynatmak, istenmeyen mikroorganizmaların yok edilmesini sağlar. Sağım esnasında süte inekten çeşitli mikroorganizmalar geçmiş olabilir. Bunun yanı sıra sütün bekletilmesi veya paketlenmesi sırasında da bir takım patojenlerle teması söz konusu olabilir. Tüm bu mikroorganizmaları yok edebilmek için de sütü kaynatmak gerekir.

Süt Taşmaması İçin

Tencereye Tahta Kaşık Koyun

En çok kullanılan yöntemlerden biri tencerenin üstüne tahta kaşık koymaktır. Tahta kaşık sadece süt kaynatılırken değil, aynı zamanda taşma riski olan her malzeme için rahatlıkla kullanılabilir.

Görsel: khoobsurati.com

Kapağı açık haldeki tencerenin üzerine tahta kaşığı yatay koyun. Bu yöntem kabaran sütün taşmasını engelleyecektir. Tabii bir süreliğine, dolayısıyla sütü tamamen kendi haline bırakmamalısınız.

Tencerenin Ağzına Tereyağı Sürün

Sütün taşmasını tamamen engellemek mümkün değildir. Fakat kabaran sütü duraklatabilirsiniz. Bunun için sütü kaynatacağınız tencerenin ağzına tereyağı sürebilirsiniz. Tereyağının hacmi sütten daha yoğun olduğundan taşmakta olan sütü engelleyebilir.

Tencerenin İçine Porselen/Cam Malzeme Koyun

Sütü kaynatacağınız tencerenin içine porselen bir bardak ya da ısıya dayanıklı bir cam bardak koyarsanız sütün taşmasını engelleyebilirsiniz. Süt zerrelerinin yüksek ısıyla fazlaca enerji yüklenmesi sonucu yükselme isteğine karşı porselen ya da cam bardak ses çıkararak sizi sütün taşacağına dair uyarmış olur.

Bu yöntemlerden birini uygulayarak sütünüzü taşırmadan kaynatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu