Bahçe

Suya Konulan Çiçeklerin Köklendirilmesi

Çiçeklerin köklendirilmesi için çeşitli yöntemler var. Suda köklendirme de bu yöntemlerde biri. Peki suya konulan çiçek nasıl köklendirilir?

Suda köklendirme işlemi, bitkinin emici tüylerinin gelişimi aşamasında alınan örneklerin birkaç gün suda bekletilmesi sürecini kapsar. Bu yöntem, suyu sevmeyen türler için uygun değildir. Bundan dolayı bitkinin, suda köklendirme için uygunluğu araştırılmalıdır.

Çiçeklerin köklendirilmesi için uygun dönem ne zamandır?

Suda köklendirme, türlere göre değişiklik gösterir, ancak genel olarak bitkilerin canlı ve aktif olması nedeniyle en uygun dönem ilkbahar ayları ile haziran ayıdır.

Çiçeklerin köklendirilmesi

Çelik, bitkiden nasıl alınmalıdır?

Bitkiden alınacak olan çeliğin kesiminde makas ya da körelmiş kesici aletler kullanılması, dalı zedelenebilir. Bunun yerine falçata kullanımı daha uygun olacaktır. Ayrıca çelik, 45 derecelik açıyla kesilmelidir.

Bitki suda nasıl köklendirilmelidir?

Klordan arınması için kullanılacak su, mutlaka dinlendirilmelidir.

Bitkinin köklenme sürecinde osmoz basıncı (hücrelerde su basıncı) dolayısıyla çürüme riski vardır. Bu riski ortadan kaldırmak adına (bir su bardağı suya bir çay kaşığı) şeker eklenerek suyun yoğunluğu arttırılabilir.

Bitki, suya konulduğunda yaşamını sürdürebilmek için bir hormon salgılamaktadır. Bu, bitkinin hem hastalıklardan korunmasını hem de köklenmesini sağlayan bir hormondur. Suyu sık değiştirilen bitki aslında salgıladığı hormondan uzaklaştırılmış olur. Bitkinin suyunu tamamen yenilemek yerine, 3-4 günde bir kirli suyun yarısını alıp, aynı miktarda bekletilmiş temiz su eklenerek oksijen oranı yükseltilmelidir.

Gereğinden büyük bir kapta ya da aşırı miktardaki suda köklendirilmek istenilen bitki bulunduğu ortam için yeterli miktarda hormon salgılayamayacağı için köklenme gerçekleşmeyebilir.

Çiçeklerin köklendirilmesi

Suda köklenen bitki nasıl dikilmelidir?

Kökler 5-6 cm. uzunluğa eriştiğinde, bitki dikilmeye hazır hale gelmiş demektir. Dikim işlemi için besin bakımından zengin, bitkiye uygun türde toprak seçimi yapılmalıdır.

Bitkinin mineral ihtiyacını karşılayabilmesi için kullanılacak toprak, nemlendirilmiş olmalıdır. Köklerin toprağa adapte olabilmeleri için can suyu verilmemelidir.

Bitki, kökleri içinde barındırabilecek derinlikte bir çukura dikilmelidir; dikimin ardından ise, direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Bitkinin aydınlık ortamda bulunması ise, gelişimi açısından oldukça gereklidir.

Dikim işleminden birkaç gün sonra kökler toprağa tutunmuş olacaktır. Bitki türünün ihtiyacına göre sulama işlemlerine başlanılabilir. Kesilen bitki çeliği, artık yeni bir bitkiye dönüşmüştür.

67 Comments

 1. Hasan

  31 Ağustos 2015 at 09:36

  Degerli paylaşımcı arkadaşlar. Eylül ayında çelikle incir, nar, dut, gul, fidani yetiştirilirmi? Celiklerin nekadari toprakta nekadari toprak dışında olmalı.
  Selamlar.

  • EvHayat

   3 Eylül 2015 at 15:08

   Hasan Bey Merhaba,

   Ağustos’un 3.haftasından itibaren gül gibi sert gövdeli bitkilerin ekimi uygundur. Ekim yaparken, bitkinin gövdesinin 2cm kadar dışarıda olması, %80-90 oranında toprağın içinde olmasına dikkat etmeniz gerekir. İyi sonuç almak için aşılı fidan ekmenizi öneririz.
   Umarız, yanıtımız yapacağınız üretimlerde size fayda sağlar. @Hasan

 2. Hasan

  15 Eylül 2015 at 22:17

  Cesitli bitkilerden Çelik fidani yetiştirmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  • EvHayat

   23 Eylül 2015 at 13:42

   Hasan Bey Merhaba,
   Çelik fidanı yetiştirmek için, kaynak bitkiden çelik kesip, belirli bir süre suda köklenmesini bekleyebilir veya çeliği direkt olarak toprağa dikerek, köklenmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle ilgilendiğiniz bitki çeşitleri varsa, belirtmeniz durumunda yardımcı olmayı çok isteriz. @Hasan

 3. Nigar

  25 Ekim 2015 at 10:19

  Merhaba.ananas yetisdirmek istiyorum.lutfen baba yardim ediniz.ananasin bas hisesindeki taci nasil koklendire bilirib?lutfen bilenler yardimda bulunsun.onceden tesekurler

  • editor

   26 Ekim 2015 at 09:10

   Merhaba Nigar Hanım,

   Ananasın çiçek bölümünün alt kısmını yarım santim kesin. Kalan kabukları gövdeye zarar vermeden temizleyin. Köklerin kolay çıkmasını sağlamak için de alt kısımlardaki küçük yapraklardan birkaçını koparın. Bir kavanoza su doldurun ve ananası kavanoza kökleri suya değecek şekilde yerleştirin. Kavanozu da gölge bir alana koyun. Her gün suyu değiştirin. 30 günün sonunda ananas köklenecektir.

 4. Alaattin

  5 Kasım 2015 at 17:26

  Slm 3 -5 adet iğde dikmek istiyorum daldan köklendirme yapabilir miyim en iyi nasıl olur

  • editor

   6 Kasım 2015 at 09:09

   Merhaba Alaattin Bey,

   İğdenin üretimi dal parçalarından çelik alınarak yapılır. Çelikleri açık araziye dikildiğinde kolayca köklenir. Güneşli ortamlarda iyi gelişir. Kolaylıklar dileriz.

 5. sare

  20 Aralık 2015 at 10:06

  merhaba bana bir gül geldi ben de uzun süre canlı kalsın diye camlı bir kaba su koyup gül u içinde beklettim. bir hafta geçti gülün sapindann filizler çıkmaya başladı .her gün biraz cik büyüyor …. gul hala suyun içinde sapi kurumamis.bana onereceginiz bir sey var mi bu gül saksiya mi alsam çıkarıp kurumaya mi bırakayım bilemedim .cevabı mail me de atarsanız sevinirim.

  • editor

   21 Aralık 2015 at 09:05

   Merhaba Sare Hanım,

   Öncelikle gülün sapının çürümediğinden emin olun. Eğer bir çürüme varsa, saptaki çürük kısmı kesin. Gülün yapraklarının su ile temas etmemesini sağlayın. Mikroptan arındırmak için suya bir çay kaşığı çamaşır suyu ekleyebilirsiniz. Gülle ilgili bakım önerilerimize şu sayfadan ulaşabilirsiniz: https://evhayat.com/gulun-bakimi-nasil-yapilir

  • Tulay

   26 Şubat 2018 at 09:12

   Aynisi bendede oldu. Ama ne yapmam gerektiğini anlamadım. Şu an mutfaktaki vazoda duruyor hazır satılan çiçek toprağı alıp silsem olurmu. Yine birsüre mutfak masasında yerini değiştirmeden tutmam gerekecek sanırım. Filiz verdi ama kok yok oyuzden ne yapacağımı bilemedim yardımcı olursanız sevinirim

 6. sevket asln

  7 Şubat 2016 at 16:14

  bogurtleni suda koklemek uygun mu?Toprakta mı yoksa suda mı celikleme yapayım…

  • editor

   8 Şubat 2016 at 10:07

   Merhaba Şevket Bey,

   Kök çelikleri sonbaharda yaprak dökümünden, ilkbaharda gözlerin sürmesine kadar geçen dinlenme döneminde alınırlar. Çelikler 5-10 cm boyunda hazırlanırlar. Kök parçalarının nemli ortamlarda tutulmaları ve kurumalarının önlenmesi gerekir. Kök çelikleri arazide 60-80 cm aralıklarla ve 3-5cm derinlikte açılan çiziklere yan yana ve yatay olarak dizilir üstleri toprak ile kapatılır. Bu çelikler üzerindeki gözler ilkbaharda sürer ve yaz boyunca gelişerek sonbaharın sonlarında dikime hazır fidan haline gelirler.

  • sevket asln

   9 Şubat 2016 at 13:41

   çelik parçasını kökten mi ,daldan mi, yoksa govdeden mi almam lâzım 🙁

  • editor

   11 Şubat 2016 at 08:40

   Merhaba Şevket Bey,

   Kök ya da yapraktan çelik alabilirsiniz. Umuyoruz başarılı olursunuz. 🙂

 7. sevket asln

  9 Şubat 2016 at 13:15

  saolun sizin sayenizde boğurtlenimi bahçede ekeceğim …:):):)

 8. Miray

  22 Şubat 2016 at 10:34

  İyi günler. eve aldığımız güllerden birinin dalını köklendirebilir miyim düşüncesiyle çiçek kısmını ve dipteki yapraklarını kesip suya koydum. konuyla ilgili bilgim olmadan yaptığım için dip kısmını eğim vermeden kestim. bir hafta gibi bir süredir suda bekletiyorum ancak bugün çıkardığımda uç kısımda hafif bir koku ve kabuğunda yumuşama algıladım. yaklaşık 42-43 cm bir dal. çürümemesi ve daha iyi gelişmesi için ne yapabilirim? suyuna ekleyebileceğim büyütücü karışımlar nelerdir?

 9. fahri can

  3 Mart 2016 at 20:35

  çamı köklendirme yapabilirmiyim. yapılıyorsa medot’u nasıldır. çok teşekkür ederim.

  • editor

   4 Mart 2016 at 08:47

   Merhaba Fahri Bey,

   Eğer kozalaklarının içindeki tohumlarda embriyo varsa çimlendirebilirsiniz. Tohumların birkaç tanesini kesip içinin dolu olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra tohum yastığı ya da saksıya tohum harcı hazırlayıp yüzeyini düzeltin, tohumları ekin ve çok kalın olmayacak şekilde üzerini örtün. Her gün düzenli bir şekilde nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

 10. Betül

  17 Mart 2016 at 18:14

  Ben bitkimi toprakta koklendirdim bitkim suda da yasabilen bi bitki onu ben nasıl suya alistirabilirim

  • editor

   22 Mart 2016 at 12:24

   Merhaba Betül Hanım,

   Hangi bitki olduğunu öğrenebilir miyiz?

 11. büşra

  24 Mart 2016 at 16:51

  merhaba areka palmiyesinin yanından yeni çıkan filizi köküne dogru inip kırdım suya koydum. palmiye nasıl köklendirilir. doğru mu yaptım bilmiyorum

  • editor

   25 Mart 2016 at 09:29

   Merhaba Büşra Hanım,

   Kökten keserek ayırdığınız sürgünü diktikten sonra tam şeffaf naylona geçirin, bağlayın. Sıcak bir odada, çok aydınlık ama direkt güneş ışınları almayan bir yerde tutun. Ayırdığınız sürgün yeterince köklü ise bir hafta – on gün kapalı tutmak yeter. Az köklü ise üç dört hafta kapalı tutmak gerekir. İlk bir haftadan sonra her gün bir saat kadar arttırarak poşeti açıp havalandırın. Naylonda kapalı iken direkt güneşten korumalısınız.

 12. Hanefi toprakkar

  25 Mart 2016 at 14:04

  Merhaba. Üzüm fidanı üretmek için bir miktar 7 göz olarak çelik kestim. Toprağa dikmeden önce suya koydum. Fakat çeliğim tamamı suya girmiş. Bir sorun olurmu. Teşekkürler

  • İbrahim fatih

   18 Haziran 2016 at 01:39

   Hanefi bey çelikte çürüme gerceklesmediyse sorun olmayacaktır. Hatta bazen %1_5 arası şeker ve bir tablet eritilerek ilave edilmiş suda 1 hafta bekletmek köklenme sürecini hızlandırır.

  • editor

   21 Haziran 2016 at 09:06

   Merhaba İbrahim Bey,

   Yorumunuz için teşekkürler.

 13. Ali alan

  16 Mayıs 2016 at 15:23

  Gul dalini kirip topraga eksek buyur mu

  • editor

   16 Mayıs 2016 at 16:28

   Merhaba Ali Bey,

   O şekilde çoğaltamazsınız. Gül çelikle, aşılanarak ya da tohum ile çoğaltılabilir. Şu sayfamızdan gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz: https://evhayat.com/gulun-bakimi-nasil-yapilir

 14. Nur

  20 Mayıs 2016 at 09:52

  Begonyalarım var ve cogaltmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz

  • editor

   20 Mayıs 2016 at 10:29

   Merhaba Nur Hanım,

   Yaprak boğumları çok kısa, gövdesi pütürlü ve renkli olan begonya rizom gövdelidir. Rizom gövdeli begonyanın gövdesi parçalara ayrılarak her parça köklendirilebilir. Süz, pürüssüz begonlar dallrından çoğaltılabilir. Dalı direkt toprağa dikerek köklendirebilirsiniz. Her iki yöntemde de uygun zaman ilkbahar ortasıdır. Hava sıcaklığının 30 dereceyi bulduğu ve sıcak saatlerin uzun sürdüğü zamanlarda bu yöntemler uygulanmamalıdır. Rizom gövdeli, kısa boylu begonyalar yaprak çeliğiyle de çoğaltılabilir. Bu yöntem yılın her zamanı uygulanabilir.

 15. Nur

  20 Mayıs 2016 at 10:48

  Bir dalını kırdım Ben 2 haftadır suda bekletiyorum fakat uc kısmı kararmaya basladı suda olmuyor galiba türleri varmış cok anlamıyorum cok beğenerek aldım cok çiçekli bir tür cicekten yaprakları görünmüyordu ama baska bir cicekten böcek bulaşmış kötü olmaya basladı bende en azından cogaltayım istedim gercekten yardımcı olursanız çok sevinirim

  • editor

   20 Mayıs 2016 at 12:44

   Nur Hanım,

   Daldan çoğaltabilmek için direkt toprağa ekmeniz yeterli olurdu. Suya koyarak köklendiremezsiniz. Fakat begonyanın çeşidini anlayabilmemiz için editor@evhayat.com adresine çiçeğin fotoğrafını yollarsanız, daha kolay yardımcı olabiliriz.

 16. Nur

  20 Mayıs 2016 at 16:00

  Gönderdim cok tesekkur ederim

  • editor

   20 Mayıs 2016 at 16:52

   Nur Hanım,

   Olgunlaşmış bir yaprağı, eğer uzunsa sapında 5 cm mesafe kalacak şekilde, kesin. Açıkta 3 gün boyunca bekletin. Ponza taşını kaseye koyun ve musluk suyuyla yıkayın. Suyu iyice süzün. Beklettiğiniz begonya yaprağını ponza taşının içinde kalacak şekilde yerleştirin. Begonya yaptağı sığacak büyüklükte bir kase olmalıdır. Kaseyi bir kapakla kapatın. Direkt güneş almayan ama kuvvetli aydınlık olabilen bir yere koyun. Haftada bir kapağını açın ve bir iki saat havalandırın. Geceleri serin oluyorsa sabaha kadar kapağı açık tutabilirsiniz. Eğer ponza taşları kurumuşsa sulayın. Ponza taşlarının ıslanması yeterli. Köklenmiş mi diye kontrol etmek için bir ay dolduktan sonra yaprağı tutun, hafifçe çekin. Eğer oynuyorsa bırakın. Üç hafta sonra tekrar kontrol edin, böylece 3 hafta ara ile kontrollere devam edin. Sıkı sıkı tutunmuşsa köklenmiştir. Ardından begonyayı dikebilirsiniz. Serin mevsimde iseniz, diktiğinizde hemen sulayın, esintili ve güneşli bir yere koyun. Sıcak mevsimde iseniz; dikince sulamayın. Bir hafta boyunca üstünü naylon ile kapalı tutun. Bir hafta dolunca naylonu açın, sulayın. Yeri sabah veya akşam güneşi alan, hafif esintili bir yer olmalı.

 17. Onur

  25 Haziran 2016 at 15:15

  Merhaba ataturk cicegi diye bilinen bitkiyi suda koklendirmek istiyorum, cicegin 1dalini koparttim ve suda bekletmeye basladim.2hafta gecti cicekte bi koklenme goremedim cicek ölmuyor da canlanmiyor da.buradakileri okudum ve kokunde curume olabilecegini dusunerek 45derecelik aciyla curuk yeri kestim fakat beyaz bi su akti sut gibi bir sey, suya biraz seker koydum simdi ne yapmam gerekir tesekkurler

  • editor

   27 Haziran 2016 at 09:51

   Merhaba Onur Bey,

   Budanan dallardan çelik usulü ile çoğaltılabilir. Budadığınız dallardan 10 santim kadar uzunluğunda çubuklar kesin. Yayvan bir kavanozun dibine dört parmak yüksekliğinde nemli toprak koyun, toprağı bastırmayın. Çubukları toprağa birkaç santim ara ile batırın. Kavanozun ağzını naylon ile kapayın. Naylona birkaç delik açabilirsiniz. Her gün veya gün aşırı açın havalandırın. Direkt güneş almayan ama çok aydınlık ve sıcak bir yerde tutmalısınız. 10 gün içinde dallar filizlenir.

 18. Onur

  3 Temmuz 2016 at 00:18

  Tesekkur ederim bilgilendirme icin elimde sadece 1 dal vardi onu dediginiz gibi nemli topraga batirdim topragi sikmadim ve posete koydum bikac delik actim beklemedeyim

  • editor

   11 Temmuz 2016 at 09:27

   Merhaba Onur Bey,

   Gidişatı bize de söylerseniz seviniriz. 🙂

 19. Gamze

  11 Temmuz 2016 at 13:50

  Merhabalar bir gül ağacından bi dal kopardım ekmek için temmuz da yiz nasıl ekmeliyim tutar mi gül. Benim için çok önemli yardımcı olabilir misiniz?

  • editor

   11 Temmuz 2016 at 14:29

   Merhaba Gamze Hanım,

   İyice olgunlaşmış sağlıklı dallardan en fazla 25 cm boyunda çelikler hazırlayıp güneş alan bir yere, hafif eğik konumda, üçte ikisi toprak içinde kalacak şekilde dikin. İlkbaharda köklenir ve büyümeye başlarlar. Fakat sonbahar ortası ile kış başında yapmalısınız.

 20. Çağlar

  28 Ağustos 2016 at 14:30

  Merhabalar. Söğüt ve kavak dallarından çelikleme yapsak olur mu acaba bu dönem. Olmazsa hangi dönem yapmak daha iyi olur. Ayrıca bu günlerde hangi ağaç türlerini çeliklemek uygun olur.

  • editor

   1 Eylül 2016 at 09:03

   Merhaba Çağlar Bey,

   Söğüt, dut, ayva, üzüm asması ve nar gibi ağaçların fidanlarını dikmek için köklendirilmiş olmasına gerek yoktur. Dikilen çubukların sürgün vermeden dikilmeleri gerekir. Ekim-mart dönemi fidan dikimine uygundur. İyi günler dileriz.

 21. Mehmet

  28 Ağustos 2016 at 20:16

  Merhaba. Suanda soguk havaya dayanikli nar yetistiriyorum (russian pomegranate diye geciyor) budadigim dallari koklendirme yaparak cogaltnak istiyorum nasil bir yol denemem gerekiyor bilgilendirebilirmisiniz?

  • editor

   1 Eylül 2016 at 09:06

   Merhaba Mehmet Bey,

   Nar ağacının dibinden kazmayla köklü filiz alın. Sonbahar veya ilkbahar mevsiminde 50 cm kazdığınız çukurlara bu köklü fidanları dikip can suyunu verin. İyi günler dileriz.

 22. Çiçek sever

  2 Ekim 2016 at 12:18

  Ben çiçeğin dalından kopartsam ve direk olarak diksen tutma ihtimali varmı ? Çiçek türü :yaprak güzeli.

  • editor

   3 Ekim 2016 at 08:56

   Merhaba,

   Yaprak güzeli bir dalı kesilip direkt toprağa dikilerek çoğaltılabilir. Köklenmesi birkaç gün sürer. Hiçbir özel işlem yapmanıza gerek yok. Sadece dalı dikin ve sulayın. İlk bir hafta direkt güneş almamalı. Kolaylıklar dileriz.

 23. zeki

  2 Ocak 2017 at 11:24

  zeytinden çelik alıp suda bekletilirse köklenirmi çelik almanın özellikleri varmıdır

  • editor

   2 Ocak 2017 at 16:56

   MErhaba Zeki Bey,

   Zeytin ağacı yetiştirmek için: Sağlıklı ve çeşit özelliği taşıyan zeytin ağacından seçilen 1 yıllık sürgünlerden çelikler kesilerek 25-35 cm. olarak boylanır. Üzerindeki 2-4 yaprak kalacak şekilde hazırlanan çelikler dikime hazırdır. Çelikler toprağa dikilir ve köklenmeleri beklenir. Köklenen zeytin istenilen yere dikilebilir. Kolay gelsin.

 24. Muhammet

  24 Ekim 2017 at 12:18

  Ben menekşe köklendirmek istiyorum nasıl yaparım,kaç güne kök verir ?
  Nelere dikkat etmeliyim ?

  • editor

   17 Kasım 2017 at 14:07

   Merhaba,

   Suda köklenirebilirsiniz. Bir çay bardağına sadece 1-2 cm kadar su doldurun. Bir bardağa bir yaprak koyun. Suyu on-on beş günde bir değiştirin. Daha sık değiştirmeyin. On güne kadar su fazlaca eksiliyorsa hiç değiştirmeden üstten yine az miktarda su ekleyin. Yavru yaprakların sap uzunluğu 2 cm olana kadar bekletin. Ondan sonra dikebilirsiniz. Kolaylıklar.

 25. Ece

  12 Kasım 2017 at 11:57

  Merhaba hediye olarak günebakan(ayçiçeği) aldım bu dönemde köklendirme yapabilir miyim benim için çok önemli

  • editor

   17 Kasım 2017 at 14:24

   Merhaba Ece Hanım,

   Bir su bardağı suya bir çay kaşığı miktarında şeker koyup çiçeği bu suya koyun. 3-4 günde bir suyu yenileyin. Kökler 4-5 cm uzadığında toprağa dikebilirsiniz.

 26. Sinem

  25 Aralık 2017 at 07:49

  Vazoda su içinde papatyalarım var onlar solmadan toprağa ekebilmem mümkün mü?

 27. Sibel

  15 Şubat 2018 at 17:55

  Merhaba eşimin bana aldıkları arajmandan çiçekleri köklendirip ekmem mümkün müdür acaba bilgilendirir misiniz beni rica etsem

  • editor

   27 Mart 2018 at 12:42

   Merhaba Sibel Hanım,

   Çiçeklerin köklendirilmesi türlerine göre değişir.

 28. bekir

  29 Mart 2018 at 16:29

  gül çeliklerinden kestim bu çelikleri suda bekletmem gerekmi yoksa direk toprağa almammı uygun çelik kesimi ay farkedermi dilediğimiz zaman alabilirmiyiz teşekkür ederim şimdiden

  • editor

   7 Nisan 2018 at 20:56

   Merhaba Bekir Bey,

   Direkt toprağa dikebilirsiniz. Nisan sonuna kadar ekilebilir. Kolay gelsin.

 29. Hüseyin

  19 Nisan 2018 at 19:54

  Merhaba.
  Ters lale bitkisini topraktan çıkardım. Soğanı içinde kaldı. Uzun olan bitkiyi suya bıraktım. Ama bunu toprak da değerlendirmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim

  • editor

   10 Haziran 2018 at 18:01

   Merhaba, Suda çimlendirdikten sonra tekrar toprağa ekebilirsiniz. Kolaylıklar.

 30. Rukiye

  21 Nisan 2018 at 23:47

  Merhaba bana teyzenin biri şakayık koparip verdi çok beğendiğim için suya koydum koklendirmem lazm bı yol gösterir misiniz lutfen

 31. Esra Nur

  20 Haziran 2018 at 18:02

  Merhaba
  Kanlanşo çiçeği ekicem dalından aldım ama kök olması için suda bekletirken alt kısım çürümüş nasıl yapabilirim? Ekersem ölür mü?
  Bu çiçeğin toprağının nem oranı nasıl olmalı? Daha önce 2 tane ektim ama ikisi de öldü lütfen yardımcı olur musunuz? Ekim ve sulama işlemleri hakkında.

  • editor

   15 Temmuz 2018 at 17:40

   Merhaba Esra Hanım,

   Kalanşo yetiştirmek için şu yazımızdan faydalanabilirsiniz: https://evhayat.com/kalanso-yetistirme-onerileri/
   Çürümüş çiçeği ekseniz de sağlıklı büyümez. Sağlıklı bir kök dikmelisiniz.

 32. Mehtap

  1 Aralık 2019 at 19:54

  Slm Atatürk çiçeği den kopardığım dalı nasıl köklendiremeliyim

 33. Hakan

  23 Aralık 2019 at 20:45

  İyi günler ben gül dalı aldım budanmış onu suya koydum gül kök yaparmı

 34. Hakan

  23 Aralık 2019 at 20:46

  İyi günler ben gül dalı aldım budanmış onu suya koydum gül kök yaparmı
  Lütfen söyleyibilirmisiniz babannem için
  Ekicemde söylersen çok memnun olurum

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.