Tadilat Yapmadan Banyo Yenilemenin Yolları

Banyoyu yenilemek için mobilyaları değiştirmek ya da tadilat yapmak gerekmez. Banyo aksesuarları ve ev tekstil ürünleri ile banyonuzu yepyeni bir hale getirebilirsiniz.

Genellikle evlerin en az ilgi gösterilen bölümü banyodur. Evin diğer bölümlerine gösterilen özen, banyoya aynı derecede yansıtılmaz. Oysa, banyo evde huzur bulunacak bölümlerden biridir. Banyonuzda küvetinizi doldurup, uzun bir banyo keyfi yapmanın yerini pek bir şey tutamaz. Banyoda geçirdiğiniz zamanın kalitesini arttırmak ve banyonuzu yenilemek için aksesuarlar ve ev tekstil ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

Dekoratif Unsurları Belirleyin

Öncelikle, banyodaki dekoratif unsurları listeleyin. Banyo eşyalarına ek olarak, kolaylıkla değiştirilebilecek ve fark yaratacak eşyalarınızı kendiniz süsleyerek, yenilemenin yolunu bulabilir ya da tüm bu dekoratif unsurları bir arada yenilemek üzere en uygun şekilde satın alabileceğiniz bir format araştırabilirsiniz. Örneğin; sabunluk takımı, perdeler, yer halıları banyoya havasını veren dekoratif unsurlardır.

Havluları Bir Üst Seviyeye Taşıyın

Banyodaki havluların rengi de banyodaki her şey ile bütünlük içinde olmalıdır. Havlularınızı tek renk veya takım şeklinde, birbiri ile uyumlu iki renk olarak seçebilirsiniz. Havlularınızı sepet içinde rulo şeklinde kıvırarak, banyonuzun havasını bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Küçük bir hasır ya da örme havlu kutusu da, kullanılmış el havlularını bırakmak için lavabonun yanında, yerde olursa, el yıkamak küçük ve keyifli bir ritüele dönüşür.

Sabunluk Takımını Yenileyin

Lavabonun görünümünü etkileyen en önemli eşyalar arasında sabunluk takımı yer alır. Sabun kasesi, sıvı sabun şişesi ve diş fırçalarınızı yerleştirebileceğiniz parça ile sabunluk takımı seçiminiz, banyodaki diğer dekoratif unusurlar ile birlikte koordine edilirse, ortaya hoş bir görünüm çıkar. Sabunluk takımını yenileyebilir ya da üzerini süsleyerek farklılaştırabilirsiniz. Bunun için sim, boya, kurdele gibi malzemeler kullanarak, kendi yaratıcılığınızı ortaya çıkabilirsiniz.

Banyo Düzeni

Yer Halılarını Yenileyin

Yer halıları banyodaki diğer dekoratif unsurlar ve banyonun genel rengi ile uyum içinde olursa, banyonun genel havası olumlu yönde değişir. Yer halısı satın alırken, klozet tabanına yerleşecek şekilde tasarlanmış olanlarını değil, kare, daire ya da dikdörtgen şeklindekileri tercih ederseniz, banyoda daha modern bir atmosfer yaratmış olursunuz.

Banyo Perdelerini Yenileyin

Banyo perdeleri de banyonun genel dekorasyonuna uyum sağlarsa, banyo hem renklenmiş, hem de tamamen yenilenmiş olur. Hem pencere, hem de küvet perdeleri büyük renk ve desen alanları yarattıkları için banyonun genel görünümünü büyük ölçüde etkiler.

Banyo Aksesuarları ile Zenginleştirin

Banyoda kullanacağınız kutu, sepet ve cepli askılar, banyoyu daha sıcak bir ortama dönüştürür. Tüm aksesuarları seçerken, birbirleri ile uyumlu olmalarına özen gösterin. Böylece, banyonuzdaki depolama alanını da büyütmüş olursunuz.

Taze Çiçekler Bulundurun

Banyoda canlı yeşillikler bulundurarak, banyonuzu gerçek bir vahaya dönüştürebilirsiniz. Kullanacağınız bitkiler, yeşil yapraklı bitkiler olabileceği gibi, renkli vazoların içinde sürekli canlı çiçekler bulundurarak da banyonuza güzellik katabilirsiniz. Çiçekler banyoya renk ve hareket katacağı gibi, banyonun güzel kokmasını da sağlar.

Mumlar ile Ambiyans Sağlayın

Banyoda birden fazla mum bulundurarak, banyonuzun havasını olduğu kadar, banyo keyfinizi de arttırabilirsiniz. Aynı ebatta ya da farklı ebatlarda mumlara kokulu ve kokusuz olarak tercihiniz doğrultusunda banyoda yer verebilirsiniz. Mumlar sadece görsel olarak değil, yakıldıklarında ışıkları ile de bambaşka bir ambiyans oluşturur.

Banyo genellikle evin en az özen gösterilen bölümüdür. Banyoya biraz daha fazla özen göstererek, herhangi bir tadilat ya da büyük harcamaya gerek kalmaksızın, gerçekten yaşayan, sımsıcak bir ortam yaratabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu