Takı Düzenleyici Önerileri

Takı düzenleyici mi arıyorsunuz? Takılarınızı düzenli bir şekilde muhafaza etmeniz için kolay yöntemler var. Takı koymak için fikirler sizi bu dertten kurtarabilir.

Hemen hemen herkes takı takmayı, kıyafet kombinasyonunu takılar ile tamamlamayı çok sever. Ancak bu takıların ev düzeni içerisinde nerede yer alması gerektiği zaman zaman sorun yaratabilir. Bazı teknikler ve pratik çözümler sayesinde, takıların düzenli bir şekilde durması, evde karmaşıklık yaratmaması mümkündür.

Makyaj Masası Düzeni

Takı düzenleyici konusuna geçmeden önce makyaj masası düzeninden bahsedelim. Makyaj masanıza düzenli ve güzel bir görünüm kazandırabilirsiniz. İşinize yarayabilecek birkaç öneri:

Kolye ve bilekliklerinizi sergilemek için, dekoratif çengeller kullanın. Bu çengellere, kendi yapacağınız renkli minik kurdelelerle hareket kazandırın. Dekoratif, kısa boylu bir vazoyu, mücevherlerinizi sergilemek için kullanabilirsiniz. Vazonun şeffaf olmasına özen gösterin. Böylece mücevherleriniz dikkat çekecektir. 

Duvara monte lambalar, masanızdaki değerli alandan tasarruf etmenizi ve ışığı aynanızın üstünde toplamanızı sağlar. El aynası, kendinize yakından bakmanız için çok idealdir. Makyajınızın son rötuşları için el aynası kullanın. Aynı zamanda, dekoratif bir el aynası, makyaj masanıza estetik bir hava kazandırır. 

Favori kokularınızı seçin ve onları dekoratif parfüm şişelerine koyarak, makyaj masanıza yerleştirin. Birkaç küçük rafı olan saklama kutuları, minik aksesuarlarınızı ve mücevherlerinizi saklamak için çok pratiktir. Kapaklı dekoratif kutular, tokalarınızı veya pamuk gibi hijyenik malzemelerinizi saklamak için idealdir. Doğal renkler, bütün masanızın temasını tamamlayacaktır. 

Takı düzenleme
Takı düzenleme

Takı Düzenleme

Yatak odasındaki derin olmayan çekmecelerinizi takılarınız için kullanabilirsiniz. Takı çekmecenizin tabanını kadife ile kaplayabilirsiniz. Bu sayede nazik takılarınız zedelenmez. Takı çekmecenizde ufak kahvaltılık seramik kaplar kullanabilirsiniz. Bu ufak kaplar kolye ve yüzüklerinizi ayrı ayrı ve birbirine karışmadan saklamanızı sağlayacaktır.

Bileklikleriniz için, silindir bir karton işe yarayacaktır. Silindir kartonu, istediğiniz renkte bir kaplama kağıdı ile kaplayın. Bilekliklerinizi dizin. Böylece istediğiniz bilekliğe kolayca ulaşabilirsiniz.

Küpe ve kolyeleriniz için, ince bir çıtanın üzerine belirli aralıklarla dekoratif çiviler çakarak, kullanışlı bir askı elde edebilirsiniz. Takı düzenleyici öneriler:

  • Kullanmadığınız mutfak rendenizi istediğiniz renge boyayabilir ve küpelerinizi rende deliklerine asabilirsiniz.
  • Büyük bir karton köpüğün üzerini kumaş veya yapışkan folyo ile kapladıktan sonra duvarınıza monte edebilir ve küpelerinizi köpük üzerine rahatlıkla yerleştirebilirsiniz. Hatta kolye ve bilekliklerinizin de bir iğne yardımıyla köpükte asılı kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Farklı boylarda olan boş cam şişeleri yan yana dizebilir ve bilekliklerinizi bu şişelere geçirerek bir düzen içine sokabilirsiniz.
  • Gardırop çekmecelerinizden birini, küçük kutular ile kaplayabilir ve bu kutularda kolyelerinizi, bilekliklerinizi ve yüzüklerinizi ayrı ayrı saklayabilirsiniz.
  • Yine aynı şekilde, kullanmadığınız kâseleri çekmecenize yerleştirerek, takılarınızı bu kâseler sayesinde düzene sokabilirsiniz.
  • Çekmece içi kaşıklığınız eskidi mi? O zaman çöpe atmak yerine, boyayabilir, içine küçük kancalar çaktıktan sonra duvarınıza monte edebilir ve takılarınızı saklamak için harika bir fikir ortaya çıkarabilirsiniz.
  • Bir elbise askısının altına kanca monte ettikten sonra, kolye ve küpelerinizi bu kancalara asabilirsiniz.
  • Daha da basit bir yöntem olarak, herhangi düz bir tahta parçasına yine kanca çakabilir veya kapı arkası askılıklardan faydalanabilirsiniz.

Tüm bu yöntemlerin haricinde, takı saklama kutularından veya boy aynalı takı dolaplarından yararlanabilirsiniz.

Takılar Nasıl Parlatılır?

Takılarınız için doğru temizlik önerileri:

Bir kabı alüminyum folyo ile kaplayın ve altınlarınızı içine koyun. Bir bardak su içine biraz tuz ekleyin ve bu karışımı, altınlarınızın olduğu kaba dökün. Alternatif olarak, bir kaba su koyun ve kaynatın. Kaynamaya başlarken içine deterjan ekleyin. Bu karışıma altınlarınızı koyun ve diş fırçasıyla bir süre fırçalayın. Altınlarınızdaki kirler, kolayca çıkacaktır. Diğer takılarınızın kararmamaları için, uzun süre kutuda bekletmeyin, kullanmaya özen gösterin. Gümüş takılarınızı sabunlu suyla temizlemeyin. Gümüş parlatma tozu veya cila yardımıyla, gümüş takılarınızı kolayca temizleyip, parlatabilirsiniz. İnci, opal ve mercan gibi takılarınızı, güderi veya yün ile olarak parlatabilirsiniz. Suyun içine koyduğunuz takdirde, kararmalarına neden olabilir.

Takılarınızı, malzemelerine uygun biçimde temizleyin. Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu