Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Konut alırken yasal olarak yapılması gereken çeşitli tapu işlemleri vardır. Konut alım sürecinde belediye ve tapu işlemleri yapılmalıdır.

Ev alırken yasal süreçler başlatılır. Bu süreç sorun çıkmaması Halide 1-2 günde tamamlanır. Ev alma sürecini sorunsuz atlatabilmek için gerekli işlemleri ve gereken belgeleri bilmeniz gerekir.

1. Belediyede Yapılması Gereken İşlemler

Ev alırken yapılacak ilk iş, konutun bağlı olduğu belediyeden rayiç bedelin belirlenmesidir. Rayiç bedel, belediyenin belirlediği mahallenin m² bazında en alt limitten yüksek olması şartı ile evin satın alma bedelini, belediyeye bildirdiğiniz ve belediyenin de resmileştirdiği bedeldir. Rayiç bedelin kesinlikle doğru belirtilmesi gerekir, aksi durumda ceza alırsınız.

Tapu alım satım işlemlerinde alan ve satan ayrı ayrı %2 tapu harcı öder. Tapu harcı belediyeye beyan edilen rayiç bedelin %2’si olarak hesaplanır. Rayiç bedelin düşük gösterilmesi daha az tapu harcı ödemek anlamına gelir. Yanlış beyanın önüne geçmek isteyen Gelir İdaresi Başkanlığı, bankalardan çekilen kredi tutarlarını isteyerek beyan edilenle gerçek rayiç bedelini kıyaslamaya başladı. Beyan edilen tutarın yanlış olduğu belirlenen kişiler ceza ödemek durumunda kalır.

Rayiç bedel ile ilgili bir diğer konuda evinizi alım tarihinden 5 yıl geçmeden satmanız durumunda ödenecek olan, Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisidir. Rayiç bedelini alım bedelinden düşük bildirmiş ve evini alım tarihinin üzerinden 5 yıl geçmeden satanlar, aradaki alım-satım farkından dolayı çok fazla kar elde etmiş gibi gözükür. Bu da kişinin daha fazla vergi ödemesi anlamına gelir. Fakat konut alımı sırasında gerçek rayiç bedeli bildirilmiş olsa bu durumla karşı karşıya kalınmaz.

Dolayısıyla rayiç bedeli ne ise o şekilde belediyeye bildirimde bulunulmalıdır. Emlakçı ya da ev sahibinin rayiç bedelini düşük göstermesine de izin vermemelisiniz.

Belediye Rayiç Bedeli Belgesi

Alıcı veya satıcı tapu fotokopisi ile gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye başvurabilir. Belediyede yetkili kişi, ada parsel numarası ve tapuya kayıtlı isim bilgilerine göre gayrimenkul bilgilerine ulaşır ve belediye rayiç bedelini gösteren belgeyi, istek yapan kişiye sunar. Bu belge alım satımın yapılacağı gün tapuya verilecektir.

2. Tapuda Yapılması Gereken İşlemler

Rayiç bedelinin belirlenmesinin ardından alıcı ve satıcı %2 tapu harcını anlaşmalı olunan bankaya tapu döner sermaye bedeli ile birlikte öder. Harçlar yatırıldıktan sonra gerekli evraklar ile tapuya başvurulur.

 • TC numaralı nüfus cüzdanı ve fotoğraf: Alıcı ve satıcı nüfus cüzdanlarının aslı ve birer fotokopisi ile alıcı için 2, satıcı için 1 fotoğrafla başvurur.
 • Vergi borcu yoktur yazısı: Evin bağlı olduğu belediyede alınır. Borç varsa önceden ödenmesi gerekir.
 • Tapu aslı veya fotokopisi: Aslı ya da fotokopisi yanınızda bulunmalıdır.
 • Deprem sigortası (DASK): Alıcı tapu işlemlerinde bir gün önce satın alacağı evin deprem sigortasını herhangi bir sigorta acentesinden yaptırabilir. DASK yıllık yapılır, istenirse bir sonraki yıl yenilenebilir.
 • Vekaletname: Tapu Sicil Müdürlüklerine alıcı ve satıcı birlikte gitmelidir. Tüm işlemler emlakçı veya tam yetkili kılınan kişi tarafından yapılacaksa önceden vekaletname verilmelidir.
 • Kredi kullanılacaksa bankanın ipotek evrakları.

Satıcıdan İstenen Belgeler

 • Tapu veya fotokopisi
 • 1 Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi
 • Vergi borcu yoktur yazısı
 • Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname

Alıcıdan İstenen Belgeler

 • 2 fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi
 • Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname
 • Kredi kullanılmışsa kredi evrakları

Tapuya evrakların teslim edilmesinin ardından yoğunluk durumuna göre satış işlemleri aynı gün ya da 1-2 gün içinde gerçekleşir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. insanlara yardımcı olmak için bu yazıyı yazmak istedim soru : kredi ile ev almak için hangi aşamaları takip etmek gerekiyor?
  1- bankaya kredi için başvuruyoruz. maaş podrosunu unutma!!! krediyi müşteri temsilcisi hızlıysa ve evraklarını tam getirdinse banka gün içerisinde onaylar. unutmayın keridinin onaylandığı tarihten itibaren 10 gün için kredi faizi geçerlidir.
  2- evin değerini belirlemek için banka eksper gönderiyor eskperin gelip rapor yazması bunu bankaya bildirmesi 3 gün sürer. eksper geldikten sonra ev almaktan vazgeçersen eskper parasını ödersiniz. 680tl
  3- evin değerinin %80 kadar kredi çekebiliyoruz ancak krediyi çekmek için aylık kazançta önemli bankadaki müşteri temsilcisi açıklamayı yapar.
  4- eksper raporu geldikten sonra müşteri temsilcisi sizi arayıp evin değerini ve nekar kredi çekebileceğinizi söyler. eğer istediğiniz tutardan fazla miktarda evin değerini göstermişse talep ettiğiniz kredi tutarını arttıramazsınız. ancak istediğiniz tutardan az miktarda evin değerini göstermişse talep ettiğiniz kredinin miktarını düşürebiliyorsunuz.
  5- banka elinizi evrakları tutuşturup tapu ve belediyede işlemlerinizi gerçekleştirmesinizi ister bu arada banka parayı vermez evrakları tamamladıktan sonra krediyi veririr.
  6- kaymakamlıktan tapudan online adresinden randövü alın yoksa çoook sıra beklersiniz. sabah saati iyi oluyor. gerekli evraklar satıcının nüfus cüzdanı ve bir resim alıcının nüfus kağıdı ve iki resim bankanın verdiği evraklar satıcının belediyeden beyannamesi gerekiyor. satıcının beyannamesi alması için devlete ait tüm tapu vergilerini ödemesi lazım yoksa alamaz. tapuya satıcıların kendisi gitmesi gerekiyor. işlemi satıcı başlatması lazım ancak herşey alıcıya kaldığı için alıcı evrakları veriyor ancak yanında satıcıda olması gerek. bu arada satıcı okuma yazma bilmiyorsa akraba olmayan iki şahit lazım. bu şahitler evrakları alırken yine orda olması lazım.
  7- evrakları teslim ettik şahitler imza attı evin değerini söyledin vergiden kaçmak için herkes düşük söylüyor ben neyse değeri onu söyledim şunu unutmayın çektiğiniz krediden düşük gösteremezsiniz. tüm evrakları gerçek nüshalarını verdik
  8- sizin telefonunuza mesaj gelir döner sermaye ve tabu harcı şu ücreti var ziraat bankamatiktten alıcınında satıcınında tüm ücretini malesef racona göre alıcı öder.
  9- bunu ödedikten hemen sonra banka tarafından aramanızı istediği avukatın telefonunu ararsınız ben işlemlerimi hallettim diye o size müsait olduğu saati söyler siz bu arada tapu halkla ilişkiler bölümüne çıkıp evraklarınızın ne zaman hazır olduğunu sorun ve daha sonra avukata randövü saati söyleyin.
  10- randövü saatinde , avukatı , okuma yazma bilmiyorsa satıcının şahitlerinide unutma , satıcıyıda alarak dosyaya imzalar atılır. daha sonra tapu adızıza çıkar tekrar avukata gösterirsiniz. avukat kopyalarını alır. bu avukat hep kaymakamlıkta duruyor.
  11- tapuyu ve satıicıları alarak bankaya gidilir. tabiki okumaya yazma bilmiyorsa şahit lazım.
  12- banka tüm evrakları hazırlar ve parayı satıcıların hesabına yatırır. böylelikle işlem tamamlanır.

  YARDIMCI OLDUMSA NE MUTLU…………..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu