Tatil Bavulu Nasıl Hazırlanır?

Tatil bavulu hazırlamak angarya gibi görünür, oysa planlı ilerlerseniz hazırlığın oldukça kolay olduğunu göreceksiniz.

Nereye gideceğinizi belirlediniz, otobüs, tren ya da uçak biletlerinizi aldınız ve sıra geldi bavul hazırlamaya. Tatil bavulu hazırlarken “bir şey unuttum mu” diye endişelenmek istemiyorsanız, tüm ihtimalleri gözden geçirin.

Bir Liste Yapın: Yapacağınız liste nasıl bir tatile gittiğinizle ilgili değişir. Tırmanmaya gidiyorsanız farklı, şehir gezisine gidiyorsanız farklı ihtiyaçlarınız olacaktır. İhtiyaçlarınız tek tek yazın.

bavul

İlk Yardım Çantası Alın: Gerek duyabileceğiniz ilaç ve malzemelerin bulunduğu minik bir çanta tatil bavulunuzda muhakkak bulunmalı. Özellikle çocukla tatilde ilk yardım çantası oldukça önemlidir. Yabancısı olduğunuz yerde hastane ya da eczaneye ulaşmak zor olabilir.

Sıvı Limitlerini Öğrenin: Eğer uçakla yolculuk yapıyorsanız uçağa belli miktarın üzerine sıvı sokamazsınız. Sorun yaşamamak için uçuş firmanızın bu konudaki uygulamasını öğrenin.

Bavula İsim Etiketi Yapıştırın: Kalabalık yerlerde bavulların kaybolma ya da karışma riski vardır. Bir başkasının bavulunu alıp eve dönmek istemezsiniz. Karıştırmamak için bavullarınıza isim etiketi yapıştırın.

Bagaj Limitini Öğrenin: Özellikle uçuşlarda bagaj için bir limit vardır. Bu limiti aşmanız durumunda ek ücret ödemeniz gerekir. Hazırlarken bavulunuzu tartın, limiti aşmadığınızdan emin olun.

Çantanızı Ağzına Kadar Doldurmayın: Tatilde alacaklarınız için de bavulda yer bırakın. Dönerken sorun yaşamamış olursunuz.

Ayakkabı Sevdasından Vazgeçin: Sonuçta tatile çıkıyorsunuz, taşınmıyorsunuz. Her kıyafete farklı bir ayakkabı almak pek mantıklı değil. Üstelik ayakkabılar çok yer kaplar. Bir yürüyüş ayakkabısı ve klasik ayakkabı işinizi görecektir. Rahat etmek için sandalet de götürebilirsiniz.

Kozmetik Ürünler İçin Yer Harcamayın: Çantanızı onlarca kozmetik ürünüyle doldurmak pek hoş olmayacaktır. Temelde gerekenler dışında ekstra hiçbir şeyi yanınıza almayın. Bunlar için minik bir el çantası yeterli olmalıdır.

valiz (2)

Giysileri Sararak Yerleştirin: Giysilerinizi özenle katlayarak yerleştirmek yerine rulo yaparak koyarsanız bavulunuzda yer kazanmış olursunuz.

Değerli Eşyalarınız El Çantasında Dursun: Bavulunuzun kaybolma riskine karşılık tüm değerli eşyalarınızı, pasaport ve cüzdanlarınızı bir el çantasına koyun ve o çanta hep yanınızda olsun.

Priz Dönüştürücü Edinin: Gittiğiniz yerde farklı priz tipi kullanılıyor olabileceğiniz göz önünde bulundurarak priz dönüştürücü almanız gerekebilir.

Sadece Gerekli Giysileri Alın: Kaç gün kalacağınız bildiğinize göre, gerekenden fazla giysiyi yanınıza almanın bir anlamı yok. Temel birkaç parça yeterli olacaktır. Gittiğiniz yere göre değişen ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun.

Hava Durumuna Bakarak Giysi Seçin: Giysilerinizi tahmine göre değil de hava durumuna bakarak seçin. Gideceğiniz yerin iklimine uygun giysiler alın.

Yağmurluk Alın: Katlanabilir yağmurluklar çok işlevseldir. Hem yer kaplamaz hem de işe yarar. Hiç kullanmak zorunda kalmasanız bile yer kaplamayacağı için iyi bir kurtarıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Gerekli Eşyaları Üste Koyun: Hemen ulaşmanız gereken eşyaları bavulun üst kısımlarına koyun. Böylece bavulu karıştırmak zorunda kalmazsınız.

Mikrofiber Havlu Alın: Klasik havlular çok yer kaplar ve kurumaları da zaman alır. Mikrofiber havlular hem az yer kaplar hem de çabucak kurur. Otelinizin size havlu sağlayıp sağlamayacağından emin değilseniz muhakkak yanınızda havlu götürün.

Seyahat

Alınacaklar Listesi

Kimlik, pasaport, ehliyet, kredi kartları, banka Kartları, otobüs – uçak biletleri, adres – telefon listesi, kıyafetler, ayakkabı, terlik, iç çamaşırı, mayo, pijama, çorap şapka, diş fırçası, diş macunu, deodorant, şampuan, duş jeli, duş lifi, krem, güneş kremi, ıslak mendil, tıraş malzemeleri, tırnak makası, tarak, toka, gerekli makyaj malzemeleri, havlu, yağmurluk, cep telefonu şarj cihazı, bilgisayar şarj cihazı, ilaçlarınız, güneş gözlüğü, dikiş seti, kulak tıkacı, yara bandı, müzik çalar, kamera, fotoğraf makinası, kitap, defter, kalem, harita, dizüstü bilgisayarı, sivrisinek kovucu, pusula, fener, çakmak.

İyi yolculuklar dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu