Tatile Çıkacak Bitki Sahiplerine Bakım Önerileri

Tatile çıkarken bitkilerinize bakacak birini bulamadıysanız uygulayacağınız birkaç bakım önerisiyle bitkilerinizi birkaç günlüğüne yalnız bırakabilirsiniz.

Eğer evinizin bahçesi varsa iç mekân bitkilerinizi dışarı çıkaracak gölge bir yerde konumlandırın. Eğer evinizin balkonunda gölgede kalan bir alan varsa, bitkilerinizi balkona da çıkarabilirsiniz. Eğer bitkilerinizi dışarı çıkarma ihtimaliniz yoksa evin içinde onlara uygun bir ortam yaratmalısınız. Öncelikle, tüm iç mekân bitkilerinizi evin gölge ve havadar bir bölümüne taşıyın. Perdeleri açık bırakarak içeri içeriye güneş ışığının girmesini sağlayın.

Evden ayrılmadan önce bol su verdiğiniz bitkilerinizin toprağını ağaç yaprakları ile kaplayın. Bu sayede toprağın nemli kalmasını sağlarsınız.

Ev Bitkileri

Bitki yapraklarına bol su püskürterek bitkinizi ferahlatmayı ihmal etmeyin. Ancak bu işlemi uygularken, çiçek açan bitkilerin çiçeklerine su gelmediğinden emin olun. Bu işlem bitki çiçeklerine zarar verir ve solmalarına neden olur.

Kendi sulama sisteminizi kurarak da bitkilerinizi birkaç gün yalnız bırakabilirsiniz. Sıvı emme özelliğine sahip yün bir ipin ucunu içi su dolu bir kaba, diğer ucunu ise bitkinizin toprağına bırakın. Son derece basit bir maliyetsiz bu yöntem ile kendi sulama sisteminizi kurabilirsiniz. Piyasada bulabileceğiniz özel su verme araçlarını kullanarak da bitkilerinizi düzenli periyotlarla sulayabilirsiniz.

Bitki saksılarınızı, içlerini su ile doldurduğunuz tabaklara oturtarak da bitkilerinizin su ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bu yöntem ile bitkiler kökten beslenebilir. Ve yokluğunuzda susuzluğa karşı direnç gösterebilir.

Son olarak, evden ayrılmadan önce bitkilerinizle konuşmayı ihmal etmeyin. Böylelikle bitkilerinize geri döneceğinizi hissettirerek onların daha dirençli olmasını sağlayabilirsiniz. Bitkilerinizin her daim size ihtiyaç duyduğunu unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu