Tatile çıkmadan önce bitkilerinizi koruma altına alın

Tatile çıkmadan önce evlerinde tüm bitki besleyen insanların aklında tek bir soru belirir: “Ben tatildeyken bitkilerime ne olacak?”

Birkaç günlüğüne tatile gidiliyorsa, bitkilere bol miktarda su verilmesi onları koruyacaktır. Ancak tatil bir haftadan fazla sürecek ise, bu durum bitkilerin sağlığı açısından risk taşıyabilir. Bu gibi anlarda birtakım işlemler uygulanarak bitkilerin sağlığı korunabilir.

Neler yapılabilir?

  • Bitkilerinizi dışarıda bir yerde konumlandıramıyorsanız, onları evin en havadar ve soğuk bölgesine taşıyın. Aynı zamanda, güneş ışığının içerisi girebilmesi adına perdelerinizi açık bırakmayı ihmal etmeyin.
  • Bitkilerinizi dışarıda korunaklı bir bölgeye çıkarabiliyorsanız, öncelikle onlara bol su verin. Ardından üzerine tabaka halinde bir ağaç kabuğu serin. Bu durum, toprağın nemli kalmasını sağlayacaktır.
  • Tepsilere veya tabaklara su doldurun ve bitkileri bu su dolu materyallerin üzerine oturtun. Böylelikle bitki, kökten su alacaktır.
  • Tatile çıkmadan hemen önce, bitkilerinizin üzerine bol su püskürtün. Bunu yaparken, çiçekli bitkilerinizin çiçeklerine su püskürtmemeye dikkat edin.
  • Bir pet şişeye su doldurun ve şişeyi ters çevirerek toprağa gömün.
  • Cüzi bir miktar karşılığında temin edebileceğiniz özel su verme araçlarını kullanın.

Yukarıdaki yöntemlerden birini veya birkaçını seçerek evlerinizde beslediğiniz bitkilerinizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Ancak, balkonunuzda veya bahçenizde beslediğiniz bitkileriniz için farklı koruma yöntemleri uygulamanız gerektiğini de unutmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu