Tavuk Nasıl Pişirilir?

Tavuk nasıl pişirilir sorusuna lezzetli cevaplar hazırladık. Tavuk pişirme yöntemleri içinde dilediğiniz seçin. Püf noktalarına dikkat edin. Böylece enfes tavuk yemekleri yapacaksınız. İşte detaylar.

Tavuk yemeklerini daha lezzetli kılmak, doğru yöntemler ile mümkün. Tavuk, yapımı kolay, çabuk pişen ve bir o kadar da besleyici bir besin. Fırında yapılan tavuk yemeği, pratik öneriler ile daha da lezzetli oluyor.

Tavuk yemekleri
Tavuk yemekleri

Tavuk Pişirmenin Püf Noktaları

Fırında tavuk kızartılacağı zaman, önce bir limon ikiye bölünür. Yarısı tavuğun üzerine bastırılarak iyice sürülür, diğer yarısı ise tavuğun içine yerleştirilir. Bu sayede tavuk nar gibi kızarır. Ayrıca diğer yöntemde de, fırında tavuğu pişirirken üstüne sürülen yağa biraz şeker ilave edilir.

Fırında tavuk pişirirken içinin pişmemesi ve dışının yanmaması için, tavuğun sırtı üstü kalacak şekilde tepsiye yerleştirilir. Fırın sıcaklığı da 160 dereceye ayarlanır.

Fırın torbasında tavuk pişirirken; malzemelerin doldurulduğu fırın torbasının üzerine birkaç delik açılır. Böylece tavuk, daha çabuk ve iyi pişer. Ayrıca fırın torbası içine birkaç diş sarımsak koyulur ise, daha lezzetli bir tavuk pişirilir.

Fırında pişirilen tavuk hemen tüketilmeyecek ise, kurumasını önlemek için, fırından çıkarılan tavuğun üzerine margarin ve limon suyu sürülür. Sonra alüminyum folyoya sarılır. Böylece tavuk yumuşak olarak muhafaza edilir.

Kızartılmak, haşlanmak ya da ızgara yapılmak istenen tavuk, limon ile ovularak, buzdolabına koyulur. Bir gece bekletildikten sonra pişirilmeye hazır hale gelir. Bu sayede, limon tadı tavuğa farklı bir lezzet katar.

Maydanoz veya dereotu gibi taze otlar, tavuğun altına koyularak pişirme yapılması önerilir. Böylece, bitkiler yanıp kavrulmaz ve lezzetli bir kızartma elde edilir.

İyi Tavuk Nasıl Anlaşılır?

Lezzeti ve görünümü güzel bir tavuk yemeği yapmak için ilk olarak, doğru tavuk seçimi yapmak gerekir. Tavuk göğüs etinin dolgun ve sıkı olması, tavuğun kalitesini arttırdığından önerilir. Tavuğun tazeliği ise, göğüs kemik ucunun esnek olmasından anlaşılabilir. Tavuk üzerinde oluşan mavi lekeler ise, tavuğun bozulmaya başladığının işaretidir.

Tavuk Nasıl Parçalanır?

Kümes hayvanları pişirilirken, ideal olarak, iki kanat, iki göğüs, iki but ve iki sırt olmak üzere sekiz porsiyona bölünür. Porsiyonlara bölerken izlemeniz gereken yol, aşağıdaki gibidir.

 • Ellerinizin ve kullanacağınız mutfak malzemelerinin temiz olduğundan emin olun.
 • Kuşun sakatatını çıkarın ve içini iyice yıkayın. Kan ve kirden iyice arındırın. 
 • Kuşu, temiz bir yüzeye sırt üstü yatırın. But porsiyonlarını kesmek için, bacağın kalça ile birleştiği noktadaki deriyi keskin bir bıçakla açın. Daha sonra, kemiği bulup tam kenarından düzgün bıçak darbeleriyle ayırın. Bu işlemi, diğer but için de uygulayın. 
 • Göğüs porsiyonu için, göğsün tam ortasından ince bir darbe ile deriyi açın. Tam göğüs kafesinin ortasından, boyundan itibaren, boylu boyunca tek bir hat doğrultusunda kesin. Elinizle eti iki parçaya ayırın. Daha sonra, dilerseniz kaburga üstünden, göğüs filetosunu çıkarabilirsiniz. Bunun için, özel fileto bıçakları kullanmanız gerekir. 
 • Kanatlar için, kanadın sırt ile birleştiği eklem yerini bulup önce deriyi açın ve ardından, tek bir hamlede kanadı ayırın. Bu işlemi diğer kanat için de uygulayın. 
 • Ayırdığınız göğsün arka tarafında kalan sırt etini de, uyluğa kadar keserek ayırabilirsiniz. 

Sekiz parçaya ayırdığınız tavuk, hem daha kolay pişer, hem de daha rahat servis edilir. 

Tavuk pişirme yöntemleri
Tavuk pişirme yöntemleri

Tavuk Yemekleri

Gelelim tavuk nasıl pişirilir sorusunun cevabına. İşte tavuk pişirme yöntemleri.

Tavuk Nasıl Haşlanır?

Lezzetli tavuk yemekleri için, etler birkaç saat sütün içinde bekletilir. Ayrıca bu yöntem ile daha yumuşak etler elde edilir.

Tavuk haşlarken ya da et suyu hazırlarken, haşlama suyu daha da tatlandırılabilir. Bunun için, haşlama suyuna birer parça havuç, soğan, kereviz sapı ya da maydanoz koyulması önerilir. Tavuk haşlama yapımında, haşlama suyuna birer adet havuç ve soğan koyulması önerilir. Bu sayede hem tavuğun lezzeti, hem de vitamin değeri arttırılır.

Fırında tavuk nasıl pişirilir?
Fırında tavuk nasıl pişirilir?

Fırında Tavuk Nasıl Pişirilir?

Tavuğun içine ve dışına baharat koyulması tavsiye edilir. Bir başka yöntemde de, 1 çorba kaşığı sulandırılmış salça, 2 çorba kaşığı yoğurt ve biraz zeytinyağı, bir kap içerisinde karıştırılır. Hazırlanan karışım, tavuğun her tarafına sürüldükten sonra fırına verilir. Bu sayede, hazırlanan tavuk yemeği daha nefis olur.
Fırında tavuk pişirmek pratik olduğu kadar, lezzeti ve sunumu ile göz dolduran bir yemek elde etmenizi sağlar.
Fırında tavuk pişirmek her ne kadar zahmetsiz bir iş de olsa, bazı püf noktalara dikkat ederek, elde edilecek lezzeti arttırmak mümkün olabilir.

 1. Tavuğu bekletin.

  Tavuğun eşit şekilde pişmesi için, öncelikle tavuğu oda sıcaklığında 30 dakika kadar bekletin.

 2. Çeşni katın.

  Tavuğun göğüs boşluğunu tuzlamayı unutmayın. Sadece derisini değil, göğüs boşluğunu da tuzlamanız, tavuğun tam olarak tatlanmasını sağlar. Tavuğun göğüs boşluğunu aroma veren taze otlar, sarımsak, limon dilimleri ve soğan dilimleri ile çeşnilendirin.

  Bu malzemeleri deri ile etin arasında gezdirerek, etin daha fazla tat almasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için, parmaklarınızı kullanarak et ile deriyi ayırın ve çeşni malzemelerini tavuğun üzerinde, et ve deri arasında gezdirin. Her yere ulaşmış olmayı hedefleyin.

 3. Bağlayın.

  Tavuğu bağlamak, pişerken formunu korumasını sağlar. Eskiden tavuğun tamamını bağlamak yaygın usul idiyse de, artık sadece bacaklarını bağlamak yeterlidir.

 4. Tavuğu yükseltin.

  Tavuğu fırına sürmeden önce, fırın tepsisinin içini soğan halkaları ile döşeyin. Bu sayede, tavuk hem lezzet kazanır, hem de pişerken fırın tepsisine yapışmaz. Soğan halkaları tavuğun pişerken bırakacağı suya da lezzet verir.

 5. Tavuğu dinlendirin.

  Fırında pişirdikten sonra, kesmeden önce, tavuğu 15 dakika kadar dinlendirin. Tavuğu dinlendirmek, suyun kendini tepsiye bırakmak yerine, tavukta toplanmasını sağlar.

Fırında Tavuk Pişirmenin Püf Noktaları

Fırında tavuk pişirirken en iyi sonucu almak için bazı temel bilgileri dikkate almanızı öneriyoruz.

 • Tavuğun çepeçevre pişmesi için, oda sıcaklığında yarım saat kadar bekletin.
 • Tavuğun göğüs boşluğunu tuzlamayı unutmayın. Bu tavuğun etini, derisini tuzlamaktan daha fazla tatlandıracaktır.
 • Tavuğun göğüs boşluğunu sarımsak, taze baharatlar, limon ve soğan dilimleri ile doldurarak, tat ve koku verebilirsiniz.
 • Fırın tepsisini soğan dilimleri ile bir kat kaplayarak, tavuk için bir temel oluşturun.  Tepsiyedizdiğiniz soğan halkaları hem tavuk etine tat katacak, hem de tavuğun tepsiye yapışmasını engelleyecektir.
 • Tavuk piştikten sonra, kesmeden on dakika kadar bekletin. Bu sayede tavuğun suyu ette toplanacak, kesim tahtanıza akarak, boşa gitmeyecektir.
 • Fırında tavuğu pişirme torbasında yapıyorsanız, pişmeye yakın, torbanın üzerini açın. Bu sayede tavuğunuzun üzeri de nar gibi kızaracaktır.
 • Tavuğunuzun şeklini koruması ve daha iyi pişmesi için, bacaklarını mutfak teli ile bağlayabilirsiniz.

Bu püf noktalara dikkat ederek, leziz bir fırında tavuk ziyafeti çekebilirsiniz. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu