Tayland Mutfağı Yemekleri Nelerdir?

Tayland mutfağı; Çin, Hindistan ve Okyanusya mutfaklarının bir karışımıdır. Dünyada en çok bilinen mutfaklar arasından yer alan Tayland mutfağı; korileri, soteleri ve diğer tatları ile bir lezzet şöleni vaad ediyor.

Tay Yemekleri (16)

Tayland mutfağında dört ana unsur ön plana çıkıyor: Tatlı, ekşi, acı ve tuz. Hemen hemen tüm yemekler bu dört bileşen ile yapılmaktadır.

Tayland mutfağı denince akla böcekler gelmemelidir. Yerel tatlar arasında böceklerden yapılan yemekler yer alsa da Tayland mutfağı bunlardan ibaret değildir. Tayland mutfağında tavuk, sebze, et ve deniz mahsullerinden yapılan onlarca çeşit yemek ulunmaktadır.

Tay Yemekleri (4)

En Popüler Tay Yemekleri

  • Tom Yam Kung (Baharatlı karides çorbası)
  • Kaeng Khiao Wan Kai (Tavuklu yeşil köri)
  • Phat Thai (Tay usulü erişte)
  • Phat Kaphrao (Fesleğenli kızartılmış et)
  • Kaeng Phet Pet Yang (Fırında kızartılmış ördek körisi)
  • Tom Kha Kai (Hindistan cevizi sütlü tavuk çorbası)
  • Yam Nua (Baharatlı et salatası)
  • Mu/Kai Sa-te (Zerdeçal ile kaplanmış tavuk veya domuz eti)
  • Kai Phat Met Mamuang Himmaphan (Kaju cevizi ile kızartılmış tavuk)
  • Kaeng Phanaeng (Hindistan cevizi kremasında et körisi)

Tay Yemekleri

Köriler (Kaeng)

Tay Yemeği

Tayland mutfağına Hindistan etkisi yadsınamaz. Tay körileri, Hint körilerine nazaran daha çorba kıvamındadır. Çoğu köri macunu ile karıştırılarak yapılır. Haşlanmış pirinçle de yenilmektedir. En çok kırmızı köri (Kaeng phet), yeşil köri (Kaeng khiao) ve Sarı Köri (Kaeng kari) tüketilmektedir. Malay kökenli Müslümanların ise kendilerine özgü körileri vardır. Et ve tatlı patatesle yapılır.

Çorbalar

Tay Yemekleri (1)

En çok tüketilen yemeklerden biri de çorbalardır. Çorbalar da pilavla birlikte yenilebilmektedir. Ekşi karides çorbası Tom Yam Kung ve Hindistan cevizi ile yapılan Tom Kha Gai en popüler lezzetlerdir.

Pirinç Yemekleri

Tay Yemekleri (5)

Taylandlılar ekmek erine pirinç tüketmektedir. Haşlanmış yağsız pirinç, hemen her öğünde yer alır. Kızartılmış pirinç (Kaao phad) et, tavuk ya da tofu ile karıştırılarak, yapışkan pirinç (kaao niao) ise mango ile tüketilir.

Erişte Yemekleri

Tay Yemekleri (7)

Farklı kalınlıkta yapılan erişteler, et veya tavukla karıştırılarak ya da çorbaya konarak tüketilmektedir. Erişte çorbası ise en popüler fast food denilebilir.

Salatalar

Tay Yemekleri (8)

Tayland mutfağında salatalar ana temek sınıfına girmekte ve pilavla tüketilmektedir. Salatlar sadece sebze ya da meyveden değil, kıyma ya da deniz mahsullerinden ya yapılabilmektedir.Som Tom adındaki yeşil papaya salatası en bilinen salatadır.

Deniz Mahsulleri

Tay Yemekleri (10)

Tayland mutfağından tropik balıklardan kalamara, karidesten ahtapota kadar pek çok deniz mahsulü yer almaktadır.

Tatlılar

Tay Yemekleri (17)

Tay tatlılarının büyük bir bölümü Hindistan cevizi sütü ile yapılamaktadır. Hindistan cevizi ile yapılan dondurmalar da hemen her yerde bulunabilir. Muz ve ananastan yapılan krepler de tadılabilir.

Böcek Yemekleri

Geçmişte protein içerdiği için tercih edilen böcekler günümüzde az kişi tarafından tüketilmektedir. Artık turistik bir ilgiye hitap eden böcek yemekleri, daha çok turistik bölgelerde yapılmaktadır. Bu bölgelerde kızartılmış çekirge, tırtıl gibi canlılar satılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu