Taze Bakla Nasıl Seçilir ve Ayıklanır?

Bakla, baklagiller familyasından bir bitkidir. Taze ve kuru olarak tüketilebilir. Çiçekleri ve yaprakları da kullanılır. Taze bakla basıl seçilir ve taze bakla nasıl ayıklanır?

Bakla ilkbahar mevsiminde sofraları lezzetlendirir. Türk mutfağında zeytinyağlı yemekleri ve mezeleri yapılır.

Baklanın taze yaprakları salata olarak çiğ ve kavrularak yenilebildiği gibi taze kabuklu bakla ve iç bakla yemeği olarak da tüketilir. Baklanın en yaygın tüketilen şekli, meze (fava) halidir. Ege ve Akdeniz’de, ezmesi zeytinyağı ve dereotu eklenerek yenir. Lokantalarda da meze olarak servis edilir. Eski kaynaklarda baklanın olgun tanelerinin öğütülerek ekmek yapımı için buğday ununa karıştırıldığı da yazmaktadır.

Bakla Yemeği
Görsel: bbc.co.uk

Taze bakla taze olarak tüketilmesi gereken bir sebzedir. Alındıktan sonra en fazla 1-2 gün içinde pişirilmelidir. Buzdolabında saklamak istiyorsanız, kesenin içine koyarak muhafaza edebilirsiniz. Poşet içinde saklamak kararmasına sebep olur.

Taze bakla alırken nelere dikkat edilmelidir?

Baklanın renginin canlı yeşil ve az lekeleri olmasına dikkat edilmelidir. Bunun haricinde ortadan ikiye ayırdığınızda bakladan ses gelmelidir. Taze bir bakla görünümü ile kendisini belli eder.

Taze bakla nasıl ayıklanır?

Bakla da fasulye gibi ayıklanır. Taze baklanın her iki uç kısmını elinizle veya bıçak yardımı ile koparın. Bakla taze ise kılçıkları kolayca çıkacaktır. Elinizle çıkarmakta zorlanırsanız, salata soyacağı kullanabilirsiniz. Eğer baklalar çok uzun ikiye bölerek kullanabilirsiniz.

Fava

Taze baklanın renginin kararması nasıl önlenir?

Taze bakla metal ya da su ile temas ettiğinde çabucak kararı. Bunu engellemek için ayıkladıktan sonra limon suyuna koymalısınız. Bir kabın içine yarım limonu sıkın ve kalan limonu da kaba koyun. Baklaları pişirene kadar bu kapta bekletin. Ayıkladığınız baklaları 8-10 dakika bu suda bekleterek kararmalarını engelleyebilirsiniz.

Meze, zeytinyağlı ya da salata olarak tüketilen bakla, ilkbaharın lezzetli sebzelerindendir. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu