Taze Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Kökeni Asya, Çin, Kafkasya ve Himalayalar’ın alçak kesimlerine dayanan ceviz ağacı, Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetişmektedir.

Tezgahlarda yerini alan ceviz, mutfağın en enerji dolu lezzetlerinden. Olgun cevizin yanı sıra taze ceviz de oldukça lezzetli ve lezzetli olduğu kadar da zahmetlidir.

Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Taze cevizin dış kabuğu temas ettiği yerde yeşil bir leke bırakır. Cevizin kendisinin ince kabuğu da soyulması sırasında elde leke oluşturur. Bu lekelerden kurtulmak biraz zahmetlidir.

Fakat tüm bu zahmetine rağmen taze cevizin lezzetine varabilmek için imkanınız varsa hasat mevsiminde ağaçtan toplayarak yemenizi öneririz. Elinizdeki lekelere aldırmadan cevizin tadına varın.

Cevizin kabuğunu kolayca açmak istiyorsanız, cevizleri ayıklamadan bir gece önce suda bekletebilirsiniz. Ertesi gün cevizin kabuğu hem daha kolay açılacak, hem de içi dağılmayacaktır.

Lekelerden kurtulmak zahmetliyse de imkansız değil. Elinizdeki taze ceviz lekesini çıkartmak için daha önceden sirkeli suya batırılmış pamukla ellerinizi ovun. Sonra ellerinizi soğuk suyla yıkayın.

Yakınınızda sirke yoksa, daha leke oluşmadan önce bir parça çamurla ovaladığınız ellerinizi soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Elbisede oluşan ceviz lekesini çıkarmak için de tuz kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine bir tutam tuz dökün ve bir süre bekleyin. Ardından lekeyi sirkeyle ovun ve durulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu