Taze Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Taze ceviz lekesi nasıl çıkarılır? Kökeni Asya, Çin, Kafkasya ve Himalayalar’ın alçak kesimlerine dayanan ceviz ağacı, Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetişmektedir.

Sonbahar geldi. Ceviz pazar tezgahlarında yerini almaya başladı. Ceviz yemesi keyiflidir, fakat aynı zamanda elde leke yapar. Ceviz lekesi birkaç basit yöntemle kolayca çıkarılabilir. Tezgahlarda yerini alan ceviz, mutfağın en enerji dolu lezzetlerinden. Olgun cevizin yanı sıra taze ceviz de oldukça lezzetli ve lezzetli olduğu kadar da zahmetlidir.

Ceviz lekesi cevizin dışındaki yeşil kabuktan kaynaklanır. Cevizim yeşil kabuğundaki sıvı ile temas edilmesi durumunda leke oluşur. Özellikle cevizin kırılması sırasında bu sıvı ellere ya da giysilere bulaşır. Fakat ceviz lekesi çıkarmak çok  kolay.

Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Taze cevizin dış kabuğu temas ettiği yerde yeşil bir leke bırakır. Cevizin kendisinin ince kabuğu da soyulması sırasında elde leke oluşturur. Bu lekelerden kurtulmak biraz zahmetlidir.

Fakat tüm bu zahmetine rağmen taze cevizin lezzetine varabilmek için imkanınız varsa hasat mevsiminde ağaçtan toplayarak yemenizi öneririz. Elinizdeki lekelere aldırmadan cevizin tadına varın.

Cevizin kabuğunu kolayca açmak istiyorsanız, cevizleri ayıklamadan bir gece önce suda bekletebilirsiniz. Ertesi gün cevizin kabuğu hem daha kolay açılacak, hem de içi dağılmayacaktır.

Eldeki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

İmkanı olup da ceviz toplayanlar bilirler; o ağaca çıkıp, teker teker tüm cevizlere ulaşma çabası ne kadar eğlencelidir. Ağaçtan ceviz toplamak zevklidir, yemesi daha da büyük bir zevk verir. Ah bir de leke bırakmasa… Ceviz lekesi oluşmaması için cevize eldivensiz dokunmamalısınız. Ceviz lekesi oluşur oluşmaz eller su ile yıkanırsa da leke oluşmaz.

Lekelerden kurtulmak zahmetliyse de imkansız değil. Elinizdeki taze ceviz lekesini çıkartmak için daha önceden sirkeli suya batırılmış pamukla ellerinizi ovun. Sonra ellerinizi soğuk suyla yıkayın. Yakınınızda sirke yoksa, daha leke oluşmadan önce bir parça çamurla ovaladığınız ellerinizi soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Kil ya da çamur elde uzun süre ovuşturulur. Böylece eldeki ceviz lekesi çıkarılabilir. Eldeki ceviz lekesini çıkarmak için toprak da kullanabilirsiniz. Ellerinizi toprakla iyice ovuşturun. Ardından sirkeli pamukla silin ve yıkayın. Ceviz lekesinin geçtiğini göreceksiniz.

Elbisedeki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer elbisenizde ceviz lekesi oluştuysa, bir kaba biraz sirke koyun ve sıcak su koyun. Elbisenizi bu kapta bir süre bekletin, ardından yıkayın.

Ceviz lekesi üzerine biraz tuz dökülerek de çıkarılabilir. Elbisedeki ceviz lekesi üzerine biraz tuz dökün ve elbiseyi sirkeli suyla çitileyin. Ardından çamaşır makinesinde yıkayın.

Not: Cevizin kabuğunu kolayca açmak istiyorsanız, cevizleri ayıklamadan bir gece önce suda bekletebilirsiniz. Ertesi gün cevizin kabuğu hem daha kolay açılacak, hem de içi dağılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu