Taze otları nasıl muhafaza edebilirsiniz?

Nane, fesleğen ve biberiye gibi çeşitli otları kuru ya da taze olarak çeşitli yemeklerde kullanabilirsiniz. Kuru otları kavanozunda uzun süre rahatlıkla saklayabilirsiniz. Otları taze olarak nasıl muhafaza edebilirsiniz?

Yemeklerde kullandığınız otların taze ve kurusu hem görüntü, hem de lezzet olarak birbirinden farklılık gösterir. Taze otları kısa bir süre sonra kullanmak için en iyi saklama yolu; gazete ve havlu kağıtlara sarmaktan geçiyor. Gazete kağıdı ya da havlu peçete olması şart değil, önemli olan sardığınız malzemenin nem tutma özelliği olması gerekiyor. Gazete kağıdına ya da havlu peçeteye sardığınız taze otları daha sonra saklama kabına ya da poşete koyabilirsiniz. Buradaki önemli olan şey, kaba ya da poşete koyduğunuz taze otların kesinlikle hava almaması gerekir. Hava alan otlar daha kısa sürede bozulur. Hava almayacak şekilde sarıp saklama kabına ya da poşete koyduğunuz taze otları daha sonra buzdolabına yerleştirin. Buzdolabında korunan besinler diğer koşullarda saklanan besinlere göre daha uzun ömürlüdür.

Taze otları marketlerden temin edebileceğiniz gibi, bahçenizde, balkonunuzda kendiniz de yetiştirebilirsiniz. Eğer evinizde taze ot yetiştirmek istiyorsanız, pencere önü, yarı kapalı balkonlar ve teraslar bunun için uygun yerlerdir. Hemen hemen tüm otlar güneşli ve sıcak ortamlarda yetişir. Yetişme sırasında nane, fesleğen, kekik ve biberiye gibi otları sıkça sulamalısınız.

Evinizde taze ot yetiştirmek istiyorsanız, bu otların tohumlarını fidanlıklardan, mısır çarşısından temin edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu