Televizyon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hızla gelişen teknoloji sektöründe yaşanan gelişmeler teknolojik alet alırken daha da dikkatli olmayı gerektiriyor. 

Satın almadan önce doğru televizyonu seçmek uzun soluklu bir dönemin ilk, belki de en önemli adımını teşkil ediyor. Samsung bu noktada TV teknolojisindeki en yeni gelişmelerin keşfedebilmesi ve ideal TV’nin satın alınması sırasında sorulması gerekenleri sıralıyor.

Görüş mesafesi ve TV boyutu uyumlu mu?

TV’nizi seçerken aklınızda bulundurmanız gereken birçok özellik ve işlev olmasının yanı sıra keyifli bir seyir deneyimi için ilk dikkat edilmesi gereken noktalardan biri evdeki izleme mesafenize göre doğru TV boyutunu seçebilmek. TV izleme mesafesine etki eden faktörlerden en önemlisi izlenecek içeriğin görüntü kalitesidir. Evdeki izleme mesafesinin sabit olduğu düşünüldüğünde, içeriklerin kalitesinin artmasıyla daha büyük ekran televizyonları aynı mesafede izleebilmeye imkan tanıyor. Eskiden 40 – 42 inç boyutlarında bir TV’nin oturulan yere olan uzaklığının ortalama 3 metre olması gerekirken, UHD içeriklerin yaygınlaşması ile aynı mesafeden 65 – 75 inç televizyonların izlenmesine imkan tanıyor.

UHD Sertifikası var mı?

Bunun yanı sıra ilk bakılması gereken diğer bir özellik ise çözünürlük. TV’nin boyutu ne olursa olsun çözünürlüğünün en son yayın teknolojilerini desteklemesi önem taşıyor. Satın alırken televizyonda bulunan panelin RGB olmasına ve bağımsız kuruluşlar tarafından verilen UHD sertifikasyonuna sahip olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bunu anlamanın en kolay yolu ise ürün kutusunda Digital Eurpoe UHD logo’sunun olup olmadığını kontrol etmek.

Yeni Curved (Kavisli) ekranlar ne sunuyor?

Kavisli ekran, bakış noktanızdan tüm ekranı aynı uzaklıkta izlemenizi sağlayarak görüntülerin köşelerde bile daha net izlenmesini sağlar. Bu homojen görüntüleme uzaklığı, düz ekran ile kavisli ekran televizyonları ayıran başlıca farktır. Kenarları yaklaştırarak daha geniş bir görüş alanı oluşturduğundan aynı boyutlardaki bir düz ekran ile kavisli ekrana yan yana bakıldığında da kavisli ekran daha büyük olarak hissedilir.

TV’niz “akıllı” özellikler ve özel içerikler sunuyor mu?

Sorulması gereken bir diğer soru ise sıradan bir TV izleme keyfini mi tercih edersiniz, yoksa Akıllı TV ile seyir keyfini unutulmaz bir deneyime mi dönüştürmek istersiniz? Televizyona bakış açımızı değiştiren Smart TV’ler öncelikle içerik alanında sadece televizyon kanallarını izlemenin ötesinde VOD (isteğe bağlı video) içeriklere birçok uygulama ve webbrowser üzerinden erişmenize imkan tanıyor.

Yeni nesil akıllı ev teknolojilerine uygun mu?

İlerleyen yılların en önemli trendinin nesnelerin interneti ve akıllı ev teknolojilerinin olması bekleniyor. 2020 yılına kadar Avrupa’da 50 milyondan fazla akıllı ev bulunması öngörülüyor. TV’ler ise bu yeni nesil teknolojilerin merkezinde bir kontrol sistemi olacak.

Bu noktalara dikkat ederek alacağınız televizyonu uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu