Temizlik çeşitleri

Evinizi temizlemenin çeşitli yolları var. Evinizi paspaslayarak, spreyle ya da makine yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Makine ile temizlik 

Makine ile temizleme evlerde en sık kullanılan temizleme yöntemidir. Elektrikli süpürgeler yerdeki kırıntıları, döküntüleri ve tozları vakum özelliği ile çeker. Elektrikli süpürge için temizliğin ilk aşaması denilebilir. Elektrikli süpürge ile sadece yerleri değil, koltuk aralarını, pencere önlerini ve kapı menteşelerinde biriken tozları da temizleyebilirsiniz. Halı yıkama makineleriyle halı ve koltuklarınızı temizleyebilirsiniz. Yeni çıkan halı yıkama makineleri ile halılarınızı hem süpürüp, hem temizleyebilirsiniz.

Sprey yardımıyla temizlik

Sprey, toz alma gibi bölgesel temizlikte kullanılır. Hafif lekeleri pencere önleri, koltuk kenarları, masa ve sehpa üstlerinde biriken tozları temizlemek için idealdir. Sprey sıktığınız yüzeyi bir toz bezi yardımıyla silebilirsiniz. Yalnız toz bezinizin camlarınızı çizmemesine dikkat etmelisiniz.

Paspaslama

Paspaslama günlük temizlikte tercih edilen bir yöntemdir. Evinizi kuru, nemli ya da ıslak paspasla paspaslayabilirsiniz. Ev temizliğinizde ip paspas, mikrofiber paspas ya da tek kullanımlık paspasları tercih edebilirsiniz. Eğer ip paspas kullanıyorsanız, paspasınızın çok ıslak olmamasına dikkat etmelisiniz. Paspas suyunuzun içine biraz deterjan katabilirsiniz. Eğer evinizi paspaslayarak temizleyecekseniz, kaymaları önlemek için zemin üzerinde su kalmamasına dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu