Temizlik incelikleri

Temizlik başlı başına bir iştir. Temizliğin de kendine özel incelikleri vardır. Temizlik yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Banyo, mutfak, mobilya, zemin gibi farklı yerlerin temizliğinde kullanılan deterjanlar farklıdır. Yüzey temizleyicinizle mobilyalarınızın tozunu alamazsınız, ya da bulaşık deterjanıyla yerlerinizi silemezsiniz. 

Mobilyalarınızın tozunu özel toz bezleriyle almaya dikkat edin. Eğer normal bir kumaş parçasını toz bezi olarak kullanıyorsanız, mobilyalarınızın tozunu alırken bezin nemli olmasına özen gösterin. Eğer toz bezleri sildiğiniz yüzeye toz bırakıyorsa, her toz alışınızdan sonra durulama suyuna bir miktar gliserin koyabilirsiniz. Bir dahaki sefere toz beziniz, toz bırakmayacaktır. Mobilyalarınızdaki lekeler toz bezi ile çıkmıyorsa, mobilyalarınıza zarar vermeyecek leke çıkarıcılar kullanabilirsiniz. 

Kapı kolu, dolap ve çekmece tutacakları gibi sürekli el değen yerleri önce sıcak su ile silin. Daha sonra çamaşır suyu gibi dezenfekte sağlayacak bir deterjanla üstünden bir kere daha geçin. 

Temizlik deyince dikkat edilmesi gereken en önemli yerlerden biri de halılardır. Halılar bakteri ve mikropların saklanabilecekleri ilk yerlerdir. Arap sabunuyla silinen halılar tam anlamıyla temizlenmez. Halılarınızın iyice temizlenmesini, bakteri ve mikrop barındırmasını istemiyorsanız halı şampuanıyla yıkayın. Halılarınızı halı yıkama şampuanıyla yıkadıktan ya da sildikten sonra elektrikli süpürge ile üstünden geçin. 

Zemin lekelerini çıkartırken, lekeyi içten dışa doğru değil, dıştan içe doğru silin. Lekeyi çıkarırken dağılmaması önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu