Temizlik Malzemelerinizi Düzene Koyun

Ev temizliği için gerekli temizlik malzemelerinin de bir düzeni olması gerekir.

Temizlik malzemelerinin kendi içinde düzenli olması hem evin genel düzeni açısından önem taşır, hem de azalan malzemelerin takip edilerek, yerine konulmasını kolaylaştırır.

Bir depolama alanı bulun

Öncelikle tüm temizlik malzemelerinizi bir arada tutabileceğiniz bir depolama alanı yaratmanız gerekir. Bu bir dolap, kilerin bir bölümü, merdiven altı ya da odanızın bir köşesi olabilir.

Temizlik bezlerinizi ayrıştırın

Kirli ve temiz bezlerin karışmasını önlemek için temizlik sonunda kirli bezlerinizi mutlaka yıkayın. Bir çivi ya da askıya asacağınız bez bir torba içinde tüm bezlerinizi saklayabilirsiniz. Böylece, bunları her defasında katlamanız gerekmez. Daha büyük havlu bezleri rafta katlı tutabilirsiniz.

Elektrikli süpürgenizi duvara yaslayın

Elektrikli süpürge yerde durduğunda hem daha fazla yer kaplar, hem de hortumu dağınık gözükür. Bunun çözümü; elektrik süpürgenizi dik olarak ve altı duvara bakacak şekilde duvara yaslamaktır. Duvara yasladığınız süpürgenizin hortumunu da bir iki karış yukarıya çakacağınız uzun yatay askılara dolayarak derli toplu bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Bu şekilde elektrikli süpürgeniz hem ayak altından kalkmış olacak, hem de düzgün görünecektir.

Deterjanları bir tepside tutun

En sık kullandığınız deterjanları bir tepsinin üzerine dizebilirsiniz. Bu sayede en fazla ihtiyaç duyduğunuz malzemeler gözünüzün önünde bulunur. Daha nadir kullandığınız temizlik ürünlerini ise belirli bir bölümde, yine bir arada muhafaza edebilirsiniz.

Üzeri tepsili bir kova edinin

Kova yer kaplayan bir malzeme olduğu için, üzerinde bölmeli tepsisi olan bir kova yer tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır. Böylece, bölmeli tepsiye deterjanlarınızı yerleştirebilirsiniz.

Temizlik eldivenlerinizi asın

Hijyen açısından temizlik eldivenlerinin nemli kalmaması gerekir. Bunu sağlamak için temizlik malzemeleriniz için ayırdığınız bölmenizin bir duvarına iki mandalı yanyana yapıştırın ya da geçici olarak tutturun. Bu mandalları kullanarak, her temizlikten sonra eldivenlerinizi orta parmak uçlarından, parmaklar yukarıda ve avuç içleri duvara bakacak şekilde asın. Bu sayede, temizlik eldivenleriniz kolayca kuruyacaktır.

Saplı süpürge ve paspaslarınızı asın

Saplı süpürge ve paspaslarınızı temizlik bölmenizdeki kapının arkasına ya da duvara çakacağınız klipsli ya da tutacaklı yatay bir askının üzerinde yanyana sıralayarak, dikey şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Temizlik malzemelerinizi belirlediğiniz bir bölmede bir arada ve düzenli bir şekilde muhafaza ederek, genel anlamda ev düzeninize katkı sağlamakla kalmayıp, temizlik günü geldiğinde veriminizi de arttırmış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu