Temizlikçi Sigortası Nasıl Yapılır?

1 Nisan 2015’te başlayan uygulamayla artık ev hizmetlerinde çalışan kişiler tek bir bildirimle sigortalı olabiliyor. Temizlikçi sigortası nasıl yapılır?

Yeni uygulama ile ayda 10 günden az gündelik temizlikçi çalıştıran ev sahipleri 5510’a SMS atarak ve günlük 2,10 TL iş kazası primi ödeyerek tüm yükümlülüklerini yerine getirebilecekler.

Ev hizmetlerinde çalışan kişilerin sigortalılık durumu çalıştıkları kişi yanında ay içinde 10 günden az veya 10 gün ve daha fazla olmak üzere toplam kaç gün çalışıldığına göre ikiye ayrılıyor. Ayda 10 günden az çalıştıran kişiler işveren sayılmıyor. Bu kişiler kolay bir bildirimle günlük 2,10 TL prim ödeyerek çalıştırdıkları kişiyi iş kazası ve meslek hastalığına karşı sigortalatmış oluyorlar.

Temizlikçi İçin Sigorta Nasıl Yapılır?

2 adımda kolayca sigorta yaptırabilirsiniz.

  1. Bildirim yapın:  5510’a kısa mesaj göndererek, internet üzerinden veya size en yakın SGK merkezine gidin.
  2. Primleri ödeyin: Prim ödemesi telefon faturanıza yansıtılsın, SGK web sitesinden kredi kartınızla veya banka yoluyla.

Bildirim Nasıl Yapılır?

Doğrudan kuruma, 5510 kısa mesaj servisiyle ya da internetten başvuru yapabilirsiniz. Doğrudan SGK’ya giderek veya posta ile göndererek başvurduğunuzda, aynı kişiyle çalışmaya devam ettiğiniz sürece tekrar bildirim yapmanıza gerek kalmaz. 5510 kısa mesaj servisinden ya da turkiye.gov.tr üzerinden ise kısa sürede başvuru yapabilirsiniz. Çalıştırdığınız her gün için ayrı bildirim yapmanız gerekir.

1. SGK’ya Doğrudan Başvuru

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Sigortalı Çalıştıracaklara İlişkin Başvuru Formu (Ek 2) formunu eksiksiz doldurup, siz ve çalıştırdığınız kişi imzaladıktan sonra ikametgahınıza en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine giderek veya posta ile göndererek başvuru yapabilirsiniz.

2. E-devlet Şifrenizle İnternetten Başvuru

Turkiye.gov.tr adresindeki e-hizmetler menüsünden Ev Hizmetleri‘ni seçerek e-devlet şifrenizle bildiriminizi yapabilirsiniz.

3. 5510 Kısa Mesaj Servisine TC Kimlik Numaranızla Başvuru

Bir defaya mahsus TC kimlik numaranızı yazıp “5510”’a kısa mesaj gönderip kendinizi “çalıştıran” olarak kaydettirin. Daha sonra gündelikçinizin TC kimlik numarası ve ayın hangi gününde çalıştığı bilgisini yine “5510”’a kısa mesaj gönderin ve gelen mesajı onaylayın.

Prim Ne Kadar ve Nasıl Ödenir?

Sigorta tescili yapıldıktan sonra ödenmesi gereken prim tutarı günlük asgari ücretin %2’si üzerinden hesaplanıyor, yani şu anda 1,10 TL. Bu primi ödediğinizde gündelik temizlikçinizi iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında sigortalatmış oluyorsunuz.

Prim ödemenizi banka aracılığıyla veya sgk.gov.tr adresinde “e-sgk” menüsünden “Kart ile prim ödeme“, “Diğer Ödemeler” seçeneğinden kredi kartı veya banka kartı ile yapabilirsiniz.

SMS kısa mesaj ile sigortalattığınızda günlük sigorta ücreti 1,10 TL ve işlem ücret 1,00 TL olmak üzere toplam 2,10 TL faturanıza yansıtılarak SGK’ya aktarılıyor. Hatlarının hepsinden yapabiliyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu