Temizlikte Kullanabileceğiniz 6 Doğal Ürün

Gelişen doğa bilinci doğal ürünlere yönelimi beraberinde getirdi. Ev temizliğinden kişisel bakıma, giysilerin temizliğinden gıda güvenliğine kadar pek çok alanda evde kolayca kullanılabilen temizlik ürünlerine rağbet artmaktadır.

Bebeğinizin giysilerini yıkarken, aldığınız sebze ve meyveleri temizlerken ya da mobilyalarınızın bakımını yaparken, yani evinizde hijyen sağlamak için kimyasal malzemeleri kullanmaktan kaçınıyorsanız, doğal malzemeleri tercih edebilirsiniz.

Çamaşır sodası: Katı ve sıvı yağlar, kir ve pek çok petrol ürününün etkin temizleyicisidir. Su yumuşatıcı ve sabun köpürtücü özellikleri de bulunur. Kullanırken lastik eldiven kullanmak gerekir. Klorsüz olanını tercih etmek gerekir.

Boraks: Antiseptik, antibiyotik, koku giderici ve dezenfektan özellikleri olan doğal kaynaklı bir mineraldir. Küflenmeyi önler. Eczane ve aktarlarda bulunur.

Beyaz sirke: Asitli içeriği mikropları öldürmesini, yağı parçalamasını ve mineral kalıntıları çözmesini sağlar.

Karbonat: Beyazlatıcı ve koku giderici özellikleri vardır.

Uçucu bitkisel yağlar: Aktarlarda kolayca bulunabilir. Bir iki damla elma, çilek vb. yağı ev yapımı temizleyicilere hoş koku verecektir.

Bitkisel sıvı sabunlar (arapsabunu vs.): Hayvan yağı ya da petrol içeren sabunlara karşı bitkisel sıvı sabunlar tercih edilmelidir.

Evinizde kolaylıkla kullanabileceğiniz ve kolayca ulaşabileceğiniz doğal temizlik malzemeleri size hijyen konusunda yardımcı olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu