Tencere Nasıl Parlatılır?

Zamanla tencereler kararmaya başlar. Tencerelerin ilk günkü parlaklığını koruması için uygulayacağınız küçük tüyolarımız var. Tencere nasıl parlatılır?

Tencerlerinizin hep ilk günkü gibi parlamasını istiyorsanız yazımızdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

Tencere Parlatma

Alüminyum tencereleri parlatmak için bol su ve sirkeden yararlanabilirsiniz. Alüminyum kaplarınızı su ve sirke koyarak kaynatın. Alüminyum kabınız ilk günkü kadar parlayacaktır.

Parlaklığını kaybeden çelik tencereleri ısıtılmış sirke ile ovun. Daha sonra iyice durulayın. Çelik tencerenizde oluşan lekeleri çıkarmak için, karbonat ve bir fincan sirkeyi kaynatın. Tencerede oluşan lekeleri bu karışımla silerseniz, leke çıkacaktır.

Yumurta kabuklarını kullanarak, tencerenizde oluşan kireci yok edebilirsiniz. Kireçli tencerenizin içine yumurta kabuklarını koyun ve su ile birlikte kaynatın. Kireç lekesi çıkacaktır.

Tencere ya da tavanızın dibi tuttuysa, tencerenin dibine su koyun ve birkaç saat bekletin. Daha sonra sıcak su ve sıvı deterjan kullanarak tencerenin dibini ovun.

Teflon tenceredeki lekeleri temizlemek için su, karbonat ve sirke kullanabilirsiniz. Bir bardak su içine, iki çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke koyun. Bu karışımı tencerenin içine dökün ve 10 dakika orta ayardaki ateşte kaynatın.

Sararan teflon tencereyi eski rengine döndürmek için, bir miktar su ve biraz çamaşır suyunu tavanın içine koyarak kaynatın. Tavanızı ateşten aldıktan sonra, önce sıcak su, daha sonra soğuk su ile iyice yıkayın.

Bazı mutfaklarda hala bakır tencere ve tava kullanılır.  Yılda bir kez kalaylatılarak, bakır alaşımı yenilenen bakır tencerelerde, lezzetli yemekler pişirilir. Çizilmemesi için iç yüzey, süngerle ve sıvı bulaşık deterjanı ile yıkanabilir. Bakır tencerelerinizin parlamasını istiyorsanız, kaya tuzu ve sirke ile silebilirsiniz. Tuz ve limon kullanarak da bakır tencerelerinizi parlatabilirsiniz.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu