Tencere Temizliği Nasıl Yapılır?

Çoğu zaman yuvarlak biçimde olan ve yemek pişirmek için kullanılan tencereler; teflon, çelik, bakır, toprak gibi çeşitli malzemelerden üretilmektedir.

Yemek pişirmek için kullanılmaları sebebiyle tencerelerin temizliği insan sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Doğru temizlik yöntemlerini uygulayarak mutfağınızda hijyen sağlayabilirsiniz.

Teflon tencerelerin temizliği

Teflon kaplı tencerelerin iç yüzeylerinin çizilmemesi gerekir. Çizildiğinde kanserojen madde salgılamaya başlar. Bu tip tencereleri yumuşak süngerle, sıcak su ve sıvı deterjan yardımıyla temizleyin. Asla bulaşık teli kullanmayın. Teflon tencerelerin, kapakları cam olduğu için yemek birikintileri, kapağın tutma kısmında görülebilir. Bir tornavida yardımı ile kapağın ortasında bulunan, tutma yerindeki  vidaları çıkarın. Bu kısımları sabunlu bir bez yardımıyla temizleyip, durulayın. Durulama işlemi bittikten sonra kurutup, vidaları tekrar takın.

Teflon tenceredeki lekeleri temizlemek için su, karbonat ve sirke kullanabilirsiniz. Bir bardak su içine, iki çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke koyun. Bu karışımı tencerenin içine dökün ve 10 dakika orta ayardaki ateşte kaynatın.

Sararan teflon tencereyi eski rengine döndürmek için, bir miktar su ve biraz çamaşır suyunu tavanın içine koyarak kaynatın. Tavanızı ateşten aldıktan sonra, önce sıcak su, daha sonra soğuk su ile iyice yıkayın.

Tencerenin dibi tuttuğu ya da yemeğinizi yaktığınız zaman tencereyi hemen temizlemeyin. Teflon tencerenin içine su koyarak, bir – iki saat bekletin. Daha sonra tencereyi sıcak su, sıvı deterjan ve yumuşak bir sünger yardımıyla silin.

Çelik tencerelerin temizliği

Çelik tencere çok kullanışlıdır. Bulaşık teli ile de sert yüzeyli süngerlerle de yıkayabilirsiniz. Çelik tencerelerin tercih edilme nedenlerinin başında; kullanım kolaylığı ve yıkama rahatlığı gelir.

Bakır tencerelerin temizliği

Yılda bir kez kalaylatılarak, bakır alaşımı yenilenen bakır tencerelerde, lezzetli yemekler pişirilir. Çizilmemesi için iç yüzey, süngerle ve sıvı bulaşık deterjanı ile yıkanabilir.

Toprak tencerelerin temizliği

Yeni alınan toprak tencerelerin ya da çömleklerin, küçük çatlaklar nedeni ile kırılma tehlikesi bulunur.  Bunu önlemek için  toprak tencereler kullanmadan önce,  dörtte üçü kadar sirkeli sıcak su ile doldurulur. Sonra 24 saat bekletilir ve soğuk su ile yıkama yapılır. Bu işlemden sonra, toprak kap ile her türlü yemek pişirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu