Tencereleriniz parlasın

Tencereler kullanımdan dolayı zamanla parlaklıklarını kaybetmeye başlar. Tencerelerin ilk günkü parlaklığını koruması için uygulayacağınız küçük tüyolar yeterli olacaktır.

Bakır tencerelerinizin parlamasını istiyorsanız, kaya tuzu ve sirke ile silebilirsiniz. Tuz ve limon kullanarak da bakır tencerelerinizi parlatabilirsiniz.

Alüminyum tencereleri parlatmak için bol su ve sirkeden yararlanabilirsiniz. Alüminyum kaplarınızı su ve sirke koyarak kaynatın. Alüminyum kabınız ilk günkü kadar parlayacaktır.

Parlaklığını kaybeden çelik tencereleri ısıtılmış sirke ile ovun. Daha sonra iyice durulayın. Çelik tencerenizde oluşan lekeleri çıkarmak için, karbonat ve bir fincan sirkeyi kaynatın. Tencerede oluşan lekeleri bu karışımla silerseniz, leke çıkacaktır.

Yumurta kabuklarını kullanarak, tencerenizde oluşan kireci yok edebilirsiniz. Kireçli tencerenizin içine yumurta kabuklarını koyun ve su ile birlikte kaynatın. Kireç lekesi çıkacaktır.

Tencere ya da tavanızın dibi tuttuysa, tencerenin dibine su koyun ve birkaç saat bekletin. Daha sonra sıcak su ve sıvı deterjan kullanarak tencerenin dibini ovun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu