Teras Dekorasyonu Önerileri

Teras ya da Taraça, bir yapının kullanılabilir dış alanıdır. Teraslar, bir evin balkondan daha genişçe, üstü açık olan bölümleridir.

Havaların ısınmasıyla birlikte evlerin balkon, bahçe, teras gibi açık alanlarında geçirilen süre de artıyor. Peki konforlu zaman geçirebilmek için teras dekorasyonu nasıl yapılmalıdır?

Teras dekorasyonunda öncelikle eşya sayısını azaltmanız gerekir. Terasın hangi bölümlerini daha verimli kullanacağınızı düşünüyorsanız, o bölgeler için uygun eşya seçimi yapmalısınız. Hasır veya ahşap  koltuk takımı, açık renk koltuk minderleri ve duvara monte edilmiş aplikler veya şamdanlar, terasınız için ideal bir konsept olabilir.

Terasınız alçaksa yüksek bitkiler kullanarak sokakla teras arasına bir set oluşturabilirsiniz. Manzaralı ve yüksek bir binanın terasıysa, daha alçak bitkiler seçebilirsiniz. Böylece manzarayı kapatmamış olursunuz.

Aydınlatma için duvar aplikleri ve mumların yanı sıra, duvar diplerine ve çiçeklerin arasına yerleştirilmiş renkli aydınlatma unsurları kullanabilirsiniz.

Yeşilliklerin arasında bir köşe için açık renkler kullanın. Sarı ve beyaz renklerinin hakim olduğu ferforje koltuk takımı, bahçenizdeki yeşil renklerle uyum sağlayabilir.
Bahçenizin açık ve manzaralı bir köşesini seçin. İki kişilik bir köşe hazırlayın. Rahat koltuklar veya armut minderleri tercih edin.

Koltukların arasına koyacağınız masa ve şemsiye konsepti tamamlayabilir.
Bahçenizde, güneşten korunmak ve bahçe keyfi yaşayabilmek için bir gölgelik hazırlayın.

Teras Dekorasyonu

Yaza hazırlık

Terasınızdaki oturma grubunuzun üstünü ahşap ile kapatarak çardak hazırlayabilirsiniz. Çardağın üstüne yetiştirdiğiniz bitkileri yerleştirin ve çardağı kaplayacak şekilde sarın. Bu tarz çardaklar fazla yer kaplamamakla beraber, kuytu yerleri değerlendirmenize de yardımcı olur.

Terasınızda çardak yapabileceğiniz gibi, oturma grubunuzun etrafına ve terasınıza dağınık olarak yerleştireceğiniz bitkiler ile dekoratif bir görünüm sağlayabilirsiniz. Oturma grubunuzun etrafına, uzun bitkiler yerleştirin. Bitkilerin sık yapraklı olmamasına dikkat edin.

Teras için kapı önerileri

Güneş ışığının evinize girmesi kadar, dışarıdaki soğuk ve sıcak havanın evinize girmemesi de önemli bir ayrıntıdır. Güneş ışığından maksimum derecede faydalanmak için camlı kapılar tercih edebilirsiniz.

Camların yalıtımlı olmasına özen gösterin. Yalıtıma ek olarak, kapının malzemesi, ağırlığı ve kilitlenebilirliği de önemli noktalardır. Kapının cam kısmını daha dekoratif hale getirmek için, şık perdeler asabilirsiniz. Perdelerin renginin fazla koyu olmamasına özen gösterin.

Teras Dekorasyonu

Teras tasarımı

Bahçeyle terasınızın birbirine oranı önemlidir. Bahçe mümkün olduğunca çok korunmalı ve geniş bir alanda tutulmalıdır.

Tente yerleştirecekseniz, mekanın gün ışığından ne kadar yararlanmasını istediğinize karar verin. Günün farklı saatlerinde, gün ışığı şiddetinin ve yönünün farklı olduğunu unutmayın.

Aydınlatma da teras tasarlanırken unutulmaması gereken bir konudur. Terasınızın büyüklüğüne göre bir aydınlatma seçmelisiniz. Ses tesisatını kurarken ve hoparlör seçimi yaparken de yine bu konuyu göz önünde tutabilirsiniz.

Bahçedeki bitkiler de göz önünde bulundurulmalıdır. Ağaçların cinsi ve terasınızla olan ilişkisine dikkat edin. Polen ve reçine gibi can sıkıcı ayrıntıları da unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu