Teras İçin En Uygun Ahşap Zemin Kaplaması Hangisidir?

Teras dekorasyonu yaparken ya da mevcut terası yenilerken doğallığı ile dikkat çeken ahşap malzeme zemin için ilk tercih olabilir.

Bütün kış kendi haline bırakılan terasların kullanma vakti geliyor. Terasınızı yenilemek istiyorsanız ya da yeni evinizde bir terasınız olacaksa zemin malzemesinin seçiminde bu ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Ahşap teras

Temel Özellikler

Ahşap yüzyıllardır dekorasyon öğesi olarak kullanılmaktadır. Şekil alması kolay ve dayanıklı bir malzemedir. Üstelik kullanıldıkça eskimek yerine güzelleşir. Yalnız bakımını ihmal etmemek gerekir. Doğallık hissi vermesi sebebiyle sıklıkla tercih edilen ahşap, dekoratif özellikleri sebebiyle de ön plana çıkar. Teras gibi evin dışında ama eve ait bir alanda doğal yapısı ile ahşap tercih edilebilir. Verdiği doğallık hissi ile terasınızda vakit geçirirken kendinizi bir ormanda hissetmeniz mümkün. Elbette bitkileri de ihmal etmeyerek.

Ahşap Zemin Malzemesi

Ahşabın çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Teras için olanlar ise yağmura, soğuğa, güneşe ve bozucu etkilere karşı dayanıklı olmalıdır. Ceviz sağlam yapısı dolayısıyla teras için ideal bir seçim olacaktır.

Yerli Ahşap Malzeme

Dekorasyonda en önemli sorunlardan biri maliyettir. Hem estetik hem de dayanıklı bir malzeme için bütçenizi denkleştirmek isterken gereğinden fazla yorulabilirsiz. Fakat bu sorunu aşmak mümkün. Dekorasyonda maliyeti düşük tutmak istiyorsanız tercihinizi yerli ahşap malzemeden yana kullanabilirsiniz. Eğer yerli ahşap malzeme kullanacaksanız, ceviz sizin için ilk seçenek olmalı. Ceviz, diğer ağaçlara göre daha sert, suya dayanıklı ve daha sağlamdır.

Ahşap teras-2

Egzotik Ahşap Türleri

Dekorasyonda sıra dışı bir çizgi izlemek istiyor ve bütçeniz de elveriyorsa tercihinizi egzotik ahşap türlerinden yana kullanabilirsiniz. Abanoz, pelesenk, kevazingo gibi ahşap türleri özellikle suya karşı dayanıklı olmaları sebebiyle güzel bir seçim olacaktır. Suya karşı dayanıklı olmalarınız yanı sıra bozulmaya ve çürümeye karşı da dirençlidirler.  Bu ahşap türlerini özellikle yazlık beldelerdeki evlerinizde kullanabilirsiniz.

Fayans mı? Ahşap mı?

Çoğunlukla banyo dekorasyonunda tercih edilen fayans, teras için de düşünülebilir. Fayansın ahşaba oranla avantajlı olduğu nokta, kolay temizlenebiliyor olmasıdır. Günümüzde pek çok çeşidi üretilmekte olan fayans, estetik kaygıları da giderecek durumdadır. Eğer bakım yapmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız ahşap yerine fayans tercih etmelisiniz.

Ahşap Teras-3

Ahşabın Bakımı

İlk olarak ahşabın yapısına uygun koruyucu bir maddenin ahşaba geçirilmesi gerekir. Bu işleme emrenye denir. Ahşap emprenye edilirken fırınlanır. Bu işlem sayesinde ahşabın çürümesine neden olan mantarların oluşumu engellenmiş olur. Emprenye uygulanmış bir ahşap çürümez, hava şartlarından, böceklerden ve mantarlardan etkilenmez.

Boya ve macun işlemlerine başlanmadan önce ahşap üzerindeki reçineleri temizlenmelidir. Boyama işlemi sırasında ahşap için üretilmiş boyaları kullanmalısınız. Ahşabın nefes almasını sağlayan, suyu emmesini engelleyen, çatlamayan, esnek, uzun ömürlü ve dökülmeyen boyalar tercih etmelisiniz.

Boyama yapılırken sadece başlarına ve ek yerlere macun uygulanmalıdır. Eğer tüm cepheye macun uygularsanız boya ile ahşap arasında ikinci bir tabaka oluşur ve zamanla boya dökülür. Yılda bir kez dış cephedeki çatlak ve çürük bölgelerde gerekli onarımı yaptığınız takdirde, ahşap yapının ömrü de uzayacaktır.

Cephelerdeki çürümüş ahşaplar boya veya macun ile doldurulmalı ve yenisiyle değiştirilmelidir. Her yıl ya da iki yılda bir defa temizlenip kurutulmuş yüzeyler, bahar aylarında bir kat örtücü boya ile boyanmalıdır.

Ahşap yer döşemesi için insan sağlığına zarar vermeyen ve koku bırakmayan su bazlı cilalar kullanılmalıdır. Yılda bir kez cilalamak yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu