Termostat Çeşitleri Nelerdir?

Termostat çeşitleri arasında eviniz için en uygununu bulmak için hazırladığımız rehberden faydalanabilirsiniz.

Neredeyse tüm uzmanlar evde enerji kullanımını kontrol etmenin en etkili araçlarından birinin programlanabilir bir termostat olduğu konusunda hemfikirdir. Bununla birlikte gereksinimlere uygun doğru termostatı seçmek zor bir süreç olabilir, çünkü çoğu mağazada yüzlerce farklı tip ve stil arasından seçim yapmak durumunda kalınır.

Bu oda termostatı kılavuzunda, mevcut termostat tiplerine ve her birini diğerlerinden ayıran noktalara daha yakından bakacağız.

Termostat Çeşitleri

Programlanabilir Termostatlar

Programlanabilir termostat, gece veya gündüz belirli saatlerde veya iç sıcaklık belirli bir dereceye ulaştığında otomatik olarak açılıp kapatılabilen herhangi bir termostattır. Örneğin, sabah saat 8.00’da işe kalkarsanız ve saat 6.00’da dönerseniz, enerjinin korunmasına yardımcı olmak için termostatınızı klimanın bu saatlerde çalışmasını engellemek için programlayabilirsiniz. Termostatı klimayı 5.30’da açmak üzere programlayabilirsiniz, böylece işten eve geldiğinizde eviniz güzel ve serin olur. Ya da evde olsanız da, evinizi her zaman 74 derecede tutacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Programlanabilir termostatlar, bazıları diğerlerinden daha gelişmiş olan çok çeşitli marka ve modellerde bulunur. Elbette, programlanabilir bir termostatta ne kadar fazla seçenek varsa, fiyat etiketi normalde o kadar yüksek olacaktır, ancak bunların hepsi ısıtma ve soğutma için ne kadar esnek olmanız gerektiğine bağlıdır.

Temel programlanabilir termostat 7 günlük sıcaklık kontrolü ile birlikte gelir. Bu, termostatın haftalık programınıza göre ayarlanabileceği anlamına gelir. Termostat, düşük voltajlı kablolarla bağlanır ve genellikle ana kattaki pencerelere ve kapılardan uzağa kurulur.

Dijital Termostatlar

Dijital termostatlar, eski bimetalik modeller gibi hareketli parçalara sahip değildir. Bu yeni termostatlar, sıcaklığı ölçmek için termistörler veya direnç sıcaklık detektörü kullanır. En yaygın dijital termostat türleri aşağıdakileri içerir:

  • Çoğu modern dijital termostat, 7 günlük sıcaklık kontrolü sağlayan özelliklerle programlanabilir. Evin ısıtma ve soğutma sistemi bu şekilde tasarlanmışsa, daha gelişmiş üniteler bağımsız bölge kontrolü yapabilir.
  • Dijital oda termostatı: Dijital oda termostatı, yalnızca kurulu olduğu odadaki sıcaklığı kontrol etmek için tasarlanmıştır. Çoğu durumda bu, temel kart elektrik sıcaklığını veya başka bir bağımsız ısı kaynağını kontrol etmek içindir.
  • Hat voltajlı dijital termostatı: Hat voltajı programlanabilir termostatla aynı şeydir. Kolay kullanım için dijital bir LCD ekrana sahiptir.
  • Dijital ısı pompası termostatı: Bu sadece programlanabilir ısı pompası termostatının dijital versiyonudur.

Oda Termostatı

Oda termostatı, sadece sıcaklığını kontrol ettiği odaya kurulur. Örneğin, yatak odasındaki elektrikli ısıtıcı, o odaya monte edilen oda termostatı tarafından kontrol edilir. Bu tip termostat duvarlardan birine monte edilmiştir; programlanabilir veya programlanamayabilirler ve modele bağlı olarak, bazıları kablosuz olabilir.

Kablosuz Termostatlar

Kablosuz termostatlar, evinizin sıcaklığını evin herhangi bir yerinden manuel olarak kontrol etmenizi sağlar. Duvara, sabit bir yere monte edilmek yerine, kablosuz bir termostat portatiftir, böylece televizyon izlerken oturma odasına alabilir ve daha sonra yatma vakti geldiğinde komodinin üzerine yerleştirebilirsiniz. Çoğu model 7 günlük sıcaklık kontrol ayarlarıyla birlikte gelir ve dört ayrı oda termostatını kontrol etme yeteneğine sahiptir. İletim aralığı modeller arasında farklılık gösterir.

Elektrikli Termostatlar

Elektrikli termostat, hat içi termostat gibi elektrik devresine bağlı olan veya 24 voltluk bir transformatör kullanan elektrik termostatıdır. Aslında, neredeyse tüm modern termostatlarının elektrikli olduğunu söylemek doğru olabilir, çünkü hepsi bir fırın, ısı pompası, süpürgelik ısıtıcı veya merkezi çalışmasını kontrol etmek için 24-, 120- veya 240 voltluk bir devre kullanır.

Görebileceğiniz gibi, basit, dairesel elektromekanik termostatların günleri çoktan geride kaldı. Günümüz evleri, mümkün olduğunca fazla enerji tasarrufu sağlarken maksimum konfor sağlamak için tasarlanmış akıllı, yenilikçi termostatlar kullanılarak ısıtılmakta ve soğutulmaktadır. Evinizdeki ihtiyaçlar için doğru tip termostatı bulmanıza yardımcı olmak için buradaki bilgileri kullanın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu