Tik Mobilyaların Bakımı

Tik ağacı, kaplamada kerestesinden yararlanılan, doğal rengi sarı, zamanla havada kendiliğinden koyulaşan bir sıcak iklim ağacıdır.

Tik ağacından yapılan mobilyaları uzun süre kullanmak, yeni görüntüsünü uzun yıllar korumak için belirli aralıklarla bakım uygulanmalıdır.

Daha çok dış mekan mobilyalarının yapımında kullanılan tik ağacının zamanla beyazdan gri renge dönüşmesi sanılanın aksine ağacın kaliteli bir ağaç olduğunu gösterir.

Tik ağacı yapısı gereği yağlı bir ağaçtır. Zamanla kullanımdan dolayı yağı azalır, bu da renginin matlaşmasına neden olur. Mobilyanın yeni görünümünü korumak için senede bir – iki defa yağlamalısınız. Böylece eskimeye başlayan mobilyalarınızın yeni görünmesini sağlayabilirsiniz.

Tik mobilya

Tik yağı nasıl kullanılır?

Ahşap mobilyalarınızı korumak için tik yağı ile yağlamanız gerekir. Bunun için önce uygulama yapılacak ahşap yüzeyleri yağ, toz, kir ve reçineden arındırmalısınız. Yüzeyin yağdan temizlenmesi için öncesinde tiner ile silebilirsiniz. Daha sonra zımparalayabilirsiniz.

Tik yağı uygulaması için uygun bir fırça ile tüy bırakmayan, temiz bir bez gereklidir. İlk katı uygularken, yağın yüzeye ahşabın damarları yönünde ve eşit olarak yayarak sürülmesi gerekir. Bu uygulamadan yaklaşık on dakika sonra yüzeyin üzerinden temiz bez ile geçerek, kalan fazla yağ temizlenmelidir. Tik yağı uygulaması en iyi sonucu ince katlar halinde iki kat uygulandığında verir.

Tik bahçe mobilyaları

Tik her türlü hava koşullarına dayanıklıdır. Tik bahçe mobilyalarının bazen gri renge dönüşmesi normaldir ve bu durum tik ağacının yapısı ile alakalıdır. Böyle durumlarda tik ağcına özel sabun ile yıkayıp durulamalı ve kuruyunca özel tik canlandırıcı ile silinmelidir. Ardından tik yağı sürülmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu