Toprağın Kadınları’nın Türkiye Projeleri

Yves Rocher Vakfı’nın 2001 yılında başlattığı “Toprağın Kadınları” projesi bu yıl Türkiye’de gerçekleştirildi. Projeye Türkiye’den pek çok proje katıldı. Kazanan ise “Nimri’de Yeniden Hayat” projesi ile Özgül Aksu oldu.

Toprağın Kadınları projesinin ilki Fransa’da 2001 yılında, Yves Rocher Vakfı – Institut de France işbirliğiyle gerçekleştirildi. 2015 itibariyle 50 ülkeden 325 kadınının projesi ödüllendirildi.

Özgül Aksu’nun Nimri Köyü Projesi

Toprağın Kadınları’na “Nimri’de Yeniden Hayat” projesi ile katılan Özgül Aktürk Aksu, 1950’li yıllarda bir göç dalgası ile boşalan Nimri Köyü’nde az da olsa yaşayan köy halkı ile 4-5 nesildir aileleri şehirlerde yaşayan ve birbirini tanımayan gençlerin bir araya gelmelerini amaçladı.

Özgül Aksu bu çalışmasıyla, Toprağın Kadınları Projesi’nin Türkiye bölümünde birinciliğe layık görüldü.

Aysun Gündoğdu’nın Temiz Sahil Projesi

Aysun Gündoğdu, “Temiz Sahil Temiz Deniz Projesi” ile Keşan Orhaniye Köyü İlkokulu ve Saroz Körfezi’nde yer alan Yayla Sahili çöplerden arındırarak halka çevre bilinci aşılamayı amaçladı.

Naylon Poşete Son

Hande Demirsal, Gizem Karagöz ve Melek Kelsoy’dan oluşan grup “Doğa Karnavalı Projesi” ile naylon poşet kullanımının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Yerel Tohum

Havva Algöz, “Sürdürülebilinir organik tarımla köy kadınımızın ilerleyişi” fikri ile yerel tohumun desteklenmesi ve organik gıda üretilmesini amaçlıyor.

Doğal Yüzme Göleti

Nardane Kuşcu, Narköy’üne doğal yüzme göleti projesi ile başvurdu. Kuşçu, bu gölet sayesinde; oluşturacağı doğal ve temiz su alanı ile kuş çeşitliliğini artmasını amaçlıyor.

Geri Dönüşüm

Gökçe Süner, Toğrağın Kadınları’na “Kompost gübre kullanımı ve geri dönüştürülebilir evsel atıkları, okullar aracılığıyla öğrencilere anlatmak ve doğa sevgisini kazandırmak” projesi ile katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu