Toprak çeşitlerinin mineral değerleri

Minerallerin; bakır, kalsiyum, selenyum, çinko, demir, iyot ve krom gibi çeşitleri, insan beslenmesinde önemli yer tutar.

Bu mineraller, topraktan kök yardımıyla toplanır, meyve ve sebzeleri besin değeri açısından zenginleştirir. Toprak çeşitlerinde farklı oranlarda mineral bulunur:

Bahçe toprağı: Doğal maddeler ile mineraller açısından dengeli bir topraktır. Bahçe toprağı, genellikle kahverengidir ve işlemesi kolaydır. Mineraller ve diğer besin maddeleri, bu toprağı zengin kılar ve burada yetişen sebze ve meyveleri de besin değeri açısından zenginleştirir. Mineraller, kil ve topraktaki kum parçacıkları tarafından emilir. Buna ek olarak, gübre de toprak kalitesini ve besin değerini arttırır. Gübredeki ek besin maddeleri, bitkilerin kökleri aracılığıyla topraktan emilir.

Killi toprak: Bu toprak, çoğunlukla vadi ve nehir yataklarında bulunur. Çok yapışkan bir toprak türüdür ve öbekler halinde toplanır. Kil, mineral bakımından çok zengindir ancak sıkı yapısı nedeniyle oksijen bakımından fakirdir. Bu sıkı yapı sebebiyle, mineral açısından çok zengin olmasına rağmen sebze ve meyveler bu toprakta yetişemez. Bu toprağın yapısı, kaba kum ve kompost gibi organik maddeler ile değiştirilebilir. Bu durumda sebze yetiştirilebilir.

Kumlu toprak: Bu toprak, kayalık toprak olarak da bilinir. Mineral açısından çok zengindir, ancak bitkinin kök sistemine destek verme konusunda yetersiz kalır. Bazı maddeler yardımıyla, bu toprağın su tutma özelliği arttırılarak, mineral yapısı da güçlendirilebilir. Bu sayede, kumlu toprakta da sebze yetiştirilebilir.

Toprak türlerinin mineral zenginliklerini göz önünde bulundurarak, bahçeniz için en uygun toprak türünü seçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu