Toprak Saksı mı, Plastik Saksı mı?

Saksılar çiçeklerin için bir nevi yuvadır. Sağlıklı gelişimleri açısından da saksı seçimi oldukça önemlidir.

Çiçekleriniz için toprak ya da plastik saksılardan hangisini seçeceğinize karar veremiyorsanız, sizin için yol gösterici önerilerimiz var.

Toprak Saksılar

Toprak Saksı

Avantajları: Çevre dostu olmaları sebebiyle ilk tercihiniz toprak saksılar olmalıdır. Toprak saksı toprakla bütünleşir hem toprağın hem de bitkinin nefes almasını sağlar. Özellikle balkon, teras gibi açık havada tuttuğunuz çiçekleriniz için toprak saksı doğru tercih olacaktır.

Toprak saksı cilalı ve sırlı olmamalıdır. Eski tarzda yapılmış, suyu çabuk emen, kiremit renginde toprak saksılar en ideali. Toprak saksı, dışarıdaki soğuğu ve güneşin yakıcı etkisini içeri iletmez. Saksı devamlı buharlaşmayla bitkilerinize sürekli iyi nemli bir ortam hazırlar.

Toprak saksılar sıcak havada su kaybederek çevreye nem salar. Onun için sıcak günlerde toprak saksıdaki çiçeklerinizi daha sık sulamanız gerekir.

Kışı dışarıda geçirmesi gereken çiçekler için toprak saksı kullanmak gerekir. Sıcaklığın 30 derecenin üstüne çıktığı yerlerde de toprak saksı tercih edilmelidir.

Dezavantajları: Toprak saksıdaki çiçeğinizi ev içinde tutuyorsanız, saksının dış yüzeyinde yosun ve mantar tabaksı oluşabilir. Bu da alerjik hastalığı olanlar için iyi bir sonuç oluşturmaz. Bunu engellemek için ev içinde tuttuğunuz toprak saksılarınızı sepetlerin içine koyabilirsiniz.

Plastik Saksılar

Plastik Saksı

Avantajları: Daima iç mekanda tutulması ya da dışarıda olsa bile güneşten sakınılması gereken bitkiler için plastik saksılar idealdir.

Dezavantajları: Eğer ince plastikten yapılmış bir saksı ise içerideki toprak sıkışır. Plastik saksılar güneşli ortam isteyen bitkilerin toprağını fazla ısıtır. Kışın dışarıda bırakılan plastik saksılardaki çiçeklerin kökleri üşüyebilir. Şiddetli donda toprak donabilir.

Sonuç olarak en ideali toprak saksılardır. Piyasada kolay bulunmamaları sebebiyle mümkün oldukça erişiminiz olduğu sürece toprak saksıları tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu