Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tost, kahvaltı sofralarına lezzet katan bir tattır. Fakat tost makinesi bu keyfinizi gölgeleyebilir.

Her tost yapımından sonra tost makinesinde ekmek kırıntıları ve peynir parçaları kalır. Eğer her kullanımdan sonra tost makinesini temizlemezseniz kırıntılar birikir ve makine kullanılamaz hale gelir.

Her elektronik aletin olduğu gibi tost makinelerinin d bakım ve temizliğe ihtiyacı vardır. Her kullanım sonrası temizleyerek tost makinenizin bakımını kolaylaştırabilirsiniz.

Her kullanımdan sonra tost makinesinin plakasında biriken kırıntıları temizlemelisiniz. Ekmek kırıntıları bu plakada birikir. Sonraki kullanımınızda kırıntıların makineye yapışmasını engellemek için plakayı çıkararak silkelemeniz gerekir.

Makinenizin kullanım kılavuzunu muhakkak okumalısınız. Eğer kılavuzda plakanın makinede yıkanabileceği yazıyorsa, plakayı makinede yıkayabilirsiniz.

Tost makinesi alırken teflon kaplamalı tercih etmemeniz önerilir. Teflon, iyi bir malzemeyse de zamanla aşınmaktadır. Bu sebeple teflon yerine seramik kaplamalı olanları tercih edebilirsiniz.

Eğer makine çok kirli değilse temizlik için kağıt havlu ve su yeterli olacaktır. Nemli kağıt havlu yardımıyla plakada biriken kırıntıları temizleyebilirsiniz.

Kullandıktan sonra makinenin fişini çekin. Makine henüz ılıkken içine iki kat kağıt havlu koyun ve makinenin kapağını kapatın. Bu sayede makinenin içinde kırıntılar kurumadan havluya yapışacaktır. Ardından makineyi kuru bir kağıt havluyla silebilirsiniz.

Eğer makineniz çok kirliyse, daha detaylı bir temizlik gerekir. Kullandıktan sonra makinenin fişini çekin ve plakaları çıkarın. Plakları sıcak suyla yıkayın. Yıkarken süngerin sert kısmını kullanmayın, plakalar çizilebilir.

Temizlik sırasında kullandığınız deterjanın, krom yüzeyler için amonyak içermeyen bir ürün olmasına dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu