Trabzon Hurması Nasıl Kurutulur?

Cennet hurması olarak da bilinen Trabzon hurmasının mevsimi geldi. Pazar tezgahlarında yerini alan Trabzon hurma nasıl kurutulur?

Trabzon Hurmasını tam olgunlaşmadan yenmemeli. Olgunlaştıktan sonra yumuşar ve yenebilir hale gelir. Hurma kurutularak da tüketilir. Bu mevsimsel meyve çabuk bozulduğu için kurusu daha çok tercih edilmektedir.

Taze yaş hurma buzdolabının dondurucu kısmında saklanabilir. Dışarıda kalırsa kısa sürede tüketilmesi gerekir, aksi durumda bozulur. Fakat dondurucuda uzun süre muhafaza edilebilir. Yiyeceğiniz kadarını buzluktan çıkarın, 20-25 dakika bekletin. Ardında afiyetle yiyebilirsiniz.

Trabzon Hurması Nasıl Kurutulur?

Henüz olgunlaşmayan sert olan cennet hurması meyveleri tercih edilmelidir. Meyvenin saplı olmasına dikkat edilir. Çünkü kurutma aşamasında bu saplardan faydalanılacaktır. İlk olarak bu meyvelerin kabuklarını soyulmalıdır. Kabukları soyulan meyveleri birbirine temas edilmeyecek şekilde saplarından iple bağlayarak çamaşır asılan ipler gibi gergin sıkı bir ip uygun ortama çekilerek hurmalar saplarıyla bu alana asılmalıdır.

Asılan hurmalar bol güneş alan bir yerde temiz ortamda kurutulmalıdır. Bu işlem 3-4 hafta kadar bir sürede sonuçlanmış olacaklar. Dikkat edilmesi gereken husus kurumakta olan hurmaların yağmur veya herhangi bir şekilde su ile temas edilmesinden kaçınmaktır. Kuruma süresini tamamlayan cennet hurmaları toplanır üzerindeki tozların giderilmesi için yıkama işleminden geçirilir.

Yıkama etabı bittikten sonra temiz bir bez ile üzerindeki suların emilmesi sağlanır. Dinlenen hurmalar hafif yumuşamaya başlar ve incir tadında bir hal alır. Bunları uygun bir saklama kabına alarak aralarında uygun mesafeyle boşluk bırakıp istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu