Tropik Meyveler Nasıl Yenir?

Tropik meyveler ithal edilerek mutfağımıza girdi. Bunun yanında ülkemizin çeşitli yerlerinde uygun iklim koşullarında yetiştirilmektedir.

Tropik meyveler çiğ olarak tüketilebildikleri gibi çeşitli yemeklerde ve salatalarda da kullanılmaktadırlar.

Ananas Nasıl Yenir?

Ananas

Anavatanı Güney Amerika olan ananas hem meyve suyu olarak hem de etli yemeklerle tüketilebilir. Ananası kavun gibi dört parçaya bölerek, kabuklarını soyup kullanabilirsiniz.

Tam olgunlaşmamış ananas çok lezzetlidir. Olgulaşmış ananas ise bekletilmeden tüketilmelidir. Ananas meyve olarak yenilebileceği gibi, meyve suyu olarak da içilebilir. Ananası meyve salatasında kullanabilirsiniz. Tavuk, deniz ürünleri ve kırmızı et yemeklerinde de kullanılabilir.

Ananası küçük parçalara ayırıp buz dolabı poşetlerine koyarak 3-4 gün saklayabilirsiniz.

Avokado Nasıl Yenir?

Avokado

Avokado, tropikal bölgeler ve Akdeniz ikliminde yetişen defnegiller familyasından bir bitkidir. Türkiye’de Antalya ve İskenderun’da yetiştirilmektedir.

Olgunlaşmış olmasına dikkat edin. Hemen yiyecekseniz yumuşak avokado seçmelisiniz. Birkaç gün sonra tüketecekseniz sert olanlarından seçebilirsiniz. Kabuğu kaygan ve parlak olanı tercih edin. Avokadoyu sallayın, çekirdek sesini duyuyorsanız alabilirsiniz.

Baharatla pişirilen yemeklerle, acılı soslarla kullanılabilir. Nötr tadı sebebiyle salatalarda tercih edilir. Çorbalarla, peynirli makarna soslarıyla, çilekli puding ve sorbelerle kullanılabilir. Avokadoyu tavuk yemeklerinde de kullanabilirsiniz. Haşlanmış tavuk, ince dilimlenmiş avokado, domates ve salatalığı üzerine biraz mayonez gezdirin.

Hindistan Cevizi Nasıl Yenir?

Hindistan Cevizli Kurabiye
Görsel: cravingsofalunatic.com

Ülkemizde en çok bilinen ve en çok tüketilen tropik meyvelerdendir. Hindistan cevizinin kolay kırılamayan bir kabuğu vardır. Bir keski yardımıyla dış kabuk çatlatılarak çıkarılır. Kalan ince kabuk da bıçakla soyulur ve böylece beyaz meyveye ulaşılır.

Hindistan cevizinin suyu içilebileceği gibi, çiğ olarak da tüketilebilir. Hindistan cevizi tatlılarda da kullanılır.

Mango Nasıl Yenir?

Mangolu Yemek
Görsel: steamykitchen.com

Anavatanı Hindistan olan mango vitamin açısından oldukça zengin bir meyvedir. Mango boylamasına ikiye bölündükten sonra kaşıkla yenilebilir.

Mangonun suyu içilebileceği gibi, çiğ olarak da tüketilebilir. Bunu yanı sıra püre haline getirilen mango tatlılarda kullanılabilir. Mangoyu baharat ile harmanlayabilirsiniz. Böylece turşu, reçel, pekmez ve yemek yapımında da kullanabilirsiniz. Deniz ürünlü yemeklerde de kullanılabilir.

Papaya Nasıl Yenir?

Görsel: helloglow.co

Anavatanı Orta Amerika olan papaya, diğer tropik meyvelere oranla daha tatsızdır. Fakat vitamin açısından oldukça zengindir.

Papayanın olgunlaşmış hali yeşil, sarı tonlarındadır. Parmağınızı bastırdığınızda hafifçe içeriye doğru göçer. Fakat aşırı yumuşamışsa çürümüştür.

Papaya meyve salatalarında kullanılabilir, dondurması yapılabilir. Keklerde iç malzemesi olarak kullanılabilir. Küp küp kestiğiniz papayayı krem şanti ile yiyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu