Tuğla Duvar Dekorasyonu

Eskiden ekonomik olduğu için tercih edilen tuğla duvarlar, günümüzde dekoratif amaçlı kullanılıyor.

Binanın yapımı sırasında örme tuğla kullanılmamışsa bile siz evinizin dilediğiniz yerini tuğla ile kaplayabilirsiniz. Bunun için belirlediğiniz yeri hazır duvar kaplamalarıyla kaplayabilir ya da aldığınız tuğlaları duvara uygulayabilirsiniz.

Photography Portfolio
Görsel: Photography Portfolio

Tuğlanın yazın serin, kışın ise sıcak tutma özelliği vardır. Dokusu ve görüntüsü dolayısıyla da geçmişi anımsatır.

Tuğlanın kendine özgü bir kiremit rengi vardır. Fakat siz dekorasyonunuzda kiremit rengine yer vermek istemiyorsanız da tuğlayı boyayarak kullanabilirsiniz. Dar ve karanlık mekanlarda açık renk daha uygun olacağından, tuğlaları açık renklere boyayabilirsiniz.

Textiles Charm an Open Brooklyn Loft
Görsel: Textiles Charm an Open Brooklyn Loft

Hazır duvar kaplamaları da görünüm açısından doğal malzemeyle boy ölçüşebilecek kadar çeşitlendirilmiştir. Üstelik her duvara uygulanabilir olmalarıyla da pratiktirler.

Tuğla duvarlar çoğunlukla antre, hol ve mutfaklarda kullanılmaktadır. Küçük duvarlara uygulanması yaygın olsa da salon ve yatak odalarında büyük alanlara da uygulanabilir. Şömineli bir salonunuz varsa, şöminenin arkasını tuğla ile kaplayabilirsiniz.

Hoboken Brownstone Renovation
Görsel: Hoboken Brownstone Renovation

Beyaz mobilyalar dolu ve duvarları da beyaz olan bir mutfağa sıcaklık katmak için tuğla kullanılabilir. Kiremit renginde kullanmak istemiyorsanız farklı tonlara da boyayabilirsiniz. Tuğla ahşap, metal ve cama kolayca uyum sağlayabildiğinden her türlü malzemeyle kolayca kullanılabilir.

Tuğla duvarlar mekana sertlik ve koyuluk katar. Bu etkiyi dağıtmak ya da azaltmak için zeminde ya da mobilyalarda açık renkler tercih edilebilir. Böylece mekanın daralması ve karanlıklaşmasını engellemiş olursunuz.

Breezy Brentwood
Görsel: Breezy Brentwood

Tuğla malzemesiyle tüm duvarı kaplamanız önerilmez. Bu, dekorasyonu zorlaştırır. Pencere önü, kitaplık, yatak ya da şömine arkası gibi belirleyeceğiniz bir alanı tuğla ile kaplamak daha rahat bir tercih olacaktır. Böylece belirlediğiniz alanda bir çerçeve oluşturmuş olacaksınız ve bu alanı odak merkezi haline getireceksiniz.

Country Home Remodel
Görsel: Country Home Remodel

Siz de evinizin dilediğiniz bir odasında örme tuğlalara yer vererek dekorasyonunuzda sıcak bir esinti oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu