Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Pratik ve rahat kullanımı sebebiyle sıklıkla tercih edilen tükenmez kalemler, ufak kazalar sebebiyle giysilerinizde leke yapabilir.

Bazen ufak kazalar bir giysiyi kullanılmaz hale getirebilir. Tükenmez kalemlerin mürekkepleri de giysilerde leke oluşturabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda giysinizden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Temizliğin püf noktalarını bilerek giysinizi kurtarabilirsiniz.

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar?

Giysinizde tükenmez lekesi oluştuğunda derhal müdahale etmelisiniz. Leke henüz kurumadan müdahale ederek lekenin daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Leke giyside sıvı halde bulunuyorsa temiz bir bez ya a kağıt havlu yardımıyla giysiye müdahale edin. Bez ya da kağıt havluyla lekeyi emdirin. Böylece lekenin kabasını almış olursunuz.

Temizlikte ağartıcı içermeyen sıvı deterjan kullanmalısınız.

Sıvı deterjanla bir bardak suyu karıştırın. Karışımı bez ya da kağıt havluya dökün. Lekeli bölgeyi ovmadan bezle tampon yapın. Ardından giysinizi yıkama talimatına göre yıkayın. Kurutma işleminden sonra giysinizde hâlâ leke bulunuyorsa, aynı işlemi tekrarlayın. İnatçı lekelerde ikinci kez işlem yapmak gerekebilir.

Tükenmez kalem lekelerinde saç spreyi de kullanabilirsiniz. Fakat bu yöntemi kot giysilerde kullanın. Bu yöntem, saç spreyi alkol ve lanolin gibi yağlar içerdiği için risklidir. İşlemin ardından giyside farklı lekeler oluşabilir. Uygulamadan önce kullanmadığınız bir giysi üzerinde deneme yapmalısınız.

İspirto da tükenmek kalem lekelenmelerinde kullanılabilir. Fakat ispirto yanıcı bir madde olduğundan bu yöntem de riskli olabilir. Kullanımı tavsiye edilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu