Tüketici hakları kapsamında neler yapabilirsiniz?

Gıdadan temizliğe, ev tekstilinde dekorasyona, beyaz eşyadan mobilyaya kadar evinizin için birçok alışveriş yapıyorsunuz.

Aldığınız büyük ya da küçük bir ürün olsun, bozuk çıkması ya da herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda neler yapabilirsiniz?

Aldığınız üründe imalat hatası ya da başka bir sorun varsa bir ay içinde anlayabilirsiniz. Aldığınız ürün sorunlu çıkarsa, ürünü satıcıya 30 gün içinde iade edebilirsiniz. Ürünü iade ettiğiniz takdirde paranızı geri alabileceğiniz gibi, başka bir ürün alabilir ya da aldığınız ürüne eş değer başka bir ürünle değiştirebilirsiniz. Hatalı ürününüzü onarılmasını istemenizde seçenekler arasında yer alıyor.

30 günlük süreç, ürünü aldığınız tarihten itibaren işlemeye başlıyor. 30 günden sonra ürünü açmama, hatası fark edememe gibi durumlarda iade hakkından hiçbir şekilde faydalanamıyorsunuz.

Kendi hatalarınızdan dolayı meydana gelen bozulma, deforme olma gibi nedenlerde ürün hatalı olarak kabul edilmiyor. Mesela; aldığınız bir halıyı tuz ruhu, asit gibi bir kimyasallarla yıkadığınızı varsayalım. Halıda meydana gelecek deformeden firma sorumlu değildir. Bu ürün garanti ya iade kapsamına girmiyor. Ama onarım için firmanda yardım alabilirsiniz.

Beyaz eşya, mobilya, elektrikli aletler ve halı ürünlerin en az bir yıl garantisi olma zorunluluğu vardır. Bu bir yıl boyunca üründe meydana gelen tüketici hataları dışında oluşan sorunlarda servis, satın aldığınız ürünün bakımı ve parça değişimini ücretsiz olarak yapmak zorundadır.

Ürünün garanti süresince aynı arızadan ikiden fazla, farklı arızalarının dörtten fazla gerçekleşmesi durumunda ürünü yenisi ile değiştirme hakkınız vardır.

Tamir için verdiğiniz ürün 30 günden fazla serviste kalamaz. Servis süresi 30 iş gününü geçtiğinde yeni bir ürün alma hakkınız vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu