Tül Perde Nasıl Yıkanır?

Ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçası ve şıklık kaynağı olan tül perdeler dış etkilere maruz kalarak zamanla kirlenirler. Kirli tül perdeler de tüm evin kirli görünmesine sebep olur.

Evin en hassas perdeleri olan tül perdelerin temizlenmesinde çoğu zaman perdenin dokusunu bozma, tam temizleyememe gibi kaygılar yaşanır. Evlere şıklık getiren ve temizliği zor görünen bu perdeler birkaç adımda kusursuz olarak temizlenebilir.

Tül perdeler, bir sene içerisinde yaklaşık olarak 4 kere yıkanmalıdır. Sigara içilen, kaloriferi veya sobası olan evlerde bu sayı arttırılmalıdır.

Tül Perde Temizliği

Her tül perdenin bir kullanım ömrü vardır. Fakat bu süreyi uzatmak mümkün. Aldığınız tül perdenin kullanışlı ve uzun ömürlü olmasına dikkat edin. Bunun için de aldığınız yere yıkama ve ütüleme talimatlarını sorun.

Eğer evde sigara içiliyor ya da soba kullanılıyorsa tül perdeler daha kısa sürede kirlenir. Eğer bunlardan biri ya da ikisi kullanılmıyorsa tül perdelerin çok sık yıkamanız önerilmez. Sık yıkama perdenin yıpranmasına sebep olur. Tül perdeyi her mevsim başında olmak üzere, yılda dört kez yıkamalısınız.

Tül perdenin yıpranmaması için yıkama işleminden sonra sıkma işlemi uygulanmamalıdır. Nemli asılmaya uygun tül perdeler düşük devirde sıkılabilir.

Tül perdeler ılık suda yıkanmalıdır. Makinenizi 30 dereceye ayarlayabilirsiniz. Yüksek sıcaklık tülün çekmesine sebep olabilir.

Tül çeşidine göre yıkama şekli de değişir. Narin bir tül perdeyse, perdeyi bir yastık kılıfının içine koyarak makineye atabilirsiniz.

Tül Perde Nasıl Beyazlatılır? Çamaşır suyu gibi ağartıcı ürünler tül perdenin yıpranmasına sebep olur. Çamaşır suyu yerine perdenin yıkama suyuna iki kaşık toz şeker koyabilirsiniz.

Marketlerde satılan toz çamaşır sodaları tül perde temizliğinde kullanılabilir. Bunun yanı sıra tül perde temizliği için üretilen temizleyiciler de tercih edilebilir.

Yıkadıktan sonra kırışmaması için tülü kornişe takın. Ütülemek için de ütünün buharını kullanın. Perdeyi ütüyle temas ettirmeyin.

Evlerin dekorasyonunda vazgeçilmez öğelerden olan  tül perdelerin yıkanmasında dikkatli davranılırsa,  bu perdeler yıpranmadan kolaylıkla temizlenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu