Tül Perdeler Nasıl Temizlenir?

Evin en hassas perdeleri olan tül perdelerin temizlenmesinde çoğu zaman perdenin dokusunu bozma, tam temizleyememe gibi kaygılar yaşanır. Evlere şıklık getiren ve temizliği zor görünen bu perdeler birkaç adımda kusursuz olarak temizlenebilir.

Tül perdeler, bir sene içerisinde yaklaşık olarak 4 kere yıkanmalıdır. Sigara içilen, kaloriferi veya sobası olan evlerde bu sayı arttırılmalıdır.

Tül Perde Nasıl Yıkanır?
Çamaşır makinesinin yıkama programı tül perdeler yıkanırken mutlaka narin yıkama ayarlarına getirilmelidir.

Tül perdelerin yıkama işlemi sırasında yıpranmaya maruz kalmaması için, makinenin devir sayısı azaltılmalı ve sıkma işlemi kısa süreye ayarlanmalıdır.

Tül perdeler hassas tekstil ürünleri oldukları için ılık suda yıkanmalıdır. Bu ayarı yakalayabilmek için, 30 C oldukça uygun olacaktır. Daha yüksek sıcaklık tüle büyük ölçüde zarar verir. Ev için tercih edilen tül perde, fazla narin bir tül çeşidinden yapılmış ise, eski bir yastık kılıfının içine konularak güvenli bir şekilde yıkanabilir.

Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?
Ağartıcı temizlik ürünleri tül perdenin ömrünü yarı yarıya kısaltır ve kalitesini düşürür. Bu sebep ile bu tür ürünler tül perdelerin yıkanmasında tercih edilmemelidir.  Perdede maksimum beyazlık elde edilmek istenirse, yıkama suyuna iki kaşık toz şeker ilave edilebilir veya  perde, bir gece deterjanlı suda bekletilebilir.

Marketlerde hazır olarak satılan toz çamaşır sodalarından ya da tül perde temizliği için özel olarak üretilen ürünlerden,  tül perdelerin temizliğinde yararlanılabilir.

Tül perdeler yıkama işleminin hemen ardından kırışmamaları için, kornişe asılmalıdır. Perdenin ıslaklığından dolayı aşağısında biriken ağırlık ise perdede yıkama sonucunda oluşan buruşukluğu giderecektir.  Tül perdeyi ütülemek, sararmasına sebep olur.

Eğer tül perde sararmış ise, sararmış perde beyazlaması için bir çay bardağı amonyak eklenmiş suda birkaç saat bekletilmelidir. Bu işlem perdede oluşan sararmayı gidererek, perdeyi eski haline dönüştürecektir.

Evlerin dekorasyonunda vazgeçilmez ögelerden olan  tül perdelerin yıkanmasında dikkatli davranılırsa,  bu perdeler yıpranmadan kolaylıkla temizlenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu