Türkiye’de 3 İlçe Daha Sakin Şehir Unvanı Aldı

Dünya’da 30 ülkeden 208 kentin seçildiği Cittaslow (Sakin Şehir) felsefesine Türkiye’den Bolu Göynük, Sinop Gerze ve Isparta Eğirdir ilçeleri de eklendi.

Tarihi ve kültürel özellikleriyle tanınan, doğal dokusuyla öne çıkan Göynük, Gerze ve Eğirdir, Türkiye’de bu unvanı alan ilçeler arasına girdi. İlçeler, bu unvanı alabilmek için çevre, altyapı ve sosyal uyum gibi kategorilerde 70 kriteri yerine getirdi.

Artvin’de düzenlenen toplantıda 3 ilçeye “Cittaslow” sertifikaları verildi. 3 ilçeyle birlikte Türkiye’de sakin şehir unvanı alan ilçelerin sayısı 14’e yükseldi.

Sakin Şehirler

Kendine has kent dokusu, tarihi ve kültürel mirasını koruması nedeniyle Bolu’nun Göynük ilçesi Cittaslow (Sakin Şehir) oldu. Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehirler) Birliği’ne üyeliği resmileşen Göynük evrensel eleme kriterlerini, halkının da desteğiyle başarılı şekilde yerine getirdi. 2014 yılında Uluslararası Cittaslow Birliği’nin Türkiye Koordinatörü Seferihisar Belediyesi’ne üyelik başvurusunda bulunan Göynük Belediyesi, üyelik kriterlerini yerine getirerek Cittaslow Birliği’ne üyeliği kabul edildi.

Karadeniz Bölgesi’nin gezmeye görmeye değer, tarihi ve tabiat güzellikleri ile dolu Sinop’un Gerze kenti de üyelik kriterlerini yerine getirerek Cittaslow Birliği’ne üyeliği kabul edildi.

2014 yılından beri özverili bir çalışma yürüten Eğirdir Belediyesi de bu kriterlerin çoğunu sağlayarak 2017 yılında yavaş şehir unvanına kavuşmuş oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu