Türkiye’de Kombi Kullanım Alışkanlıkları

Honeywell ‘in araştırmasına göre Türkiye’de kombi kullanıcılarının yarısı faturalarını azaltacak tasarruf önlemlerini uygulamıyor.

İnsanlar evlerini sıcak tutmak için esasında maliyetleri daha da artıran yollara başvuruyor. Bunların başında kombiyi sürekli olarak düşük sıcaklıkta çalıştırmak geliyor.

Bu sene sıkça etkisini yaşadığımız soğuk havalar yine kapımıza dayandı. Bugünden başlamak üzere havaların Türkiye’nin genelinde soğuması beklenirken, birçok bölgede kar yağışının etkili olacağı tahmin ediliyor. Kış mevsiminin sürdüğü şu günlerde, Honeywell (NYSE:HON) tarafından ısınma alışkanlıkları ile ilgili olarak gerçekleştirilen araştırma, Türkiye’deki kombi kullanıcılarının tasarruflu ve konforlu ısınma için doğru teknolojileri kullanmadığını ortaya koyuyor.

Honeywell’in araştırmasına göre;

 • Türkiye’de, ısınma toplam ev giderlerinin yüzde 16’sını oluşturuyor.
 • Katılımcıların kış boyunca ısınma giderleri ayda ortalama 268 TL ile Türkiye’deki 1.300 TL’lik asgari ücretin beşte birinden fazlasına denk geliyor.
 • Araştırmaya katılanların yarıdan fazlası (yüzde 52) kış aylarında doğal gaz faturalarını “yüksek” veya “çok yüksek” olarak değerlendiriyor.
 • Yüzde 53’ü ısınma maliyetini azaltmak için hiçbir adım atmıyor.

Honeywell tarafından Ipsos’a yaptırılan ve İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilen araştırmaya göre; katılımcıların yüzde 53’ü ısınma maliyetini azaltmak için hiçbir adım atmıyor. Yüzde 25’lik bir kesim, kış aylarında evini konforlu bir sıcaklığa kadar ısıtmazken çoğunluk (yüzde 63) bu durumun ısınma giderleri konusundaki endişelerinden kaynaklandığını belirtiyor.

Yüksek enerji maliyeti temel endişe kaynağı olmasına rağmen, araştırmaya katılanların sadece yüzde 15’i evinde termostat kullanıyor ve evini konforlu bir sıcaklıkta tutabiliyor. Diğer yandan termostat kullanıcılarının yüzde 70’i termostatın enerji giderlerini ortalama yüzde 19 azalttığını belirtiyor.

Araştırma sonuçları hane halkının evlerini sıcak tutmak için aslında maliyetleri daha da artıran stratejilere de başvurduğunu ortaya koydu. Bunlar arasında yüzde 35’lik bir oranla kombiyi sürekli olarak düşük sıcaklıkta çalıştırmak önde geliyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. “kombiyi nasıl tasarruflu kullanabilirsiniz” yazınızda şöyle demişsiniz

  Kombiyi nasıl tasarruflu kullanabilirim?

  Kombiyi kısa sürelerde açıp kapatmak ve bu işlemi defalarca tekrarlamak; hem daha fazla yakıt tüketimine, hem de cihazın ömrünün azalmasına neden olabilir. Bunun yerine kombiyi; kısık ayarda sürekli çalıştırmak, daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır.

  Fakat bu sayfadaki yazıda
  maliyeti arttırmakla ilgili “Bunlar arasında yüzde 35’lik bir oranla kombiyi sürekli olarak düşük sıcaklıkta çalıştırmak önde geliyor” demişsiniz.

  Bu işte bir çelişki yok mu? hangisi doğru?

  1. İmdat Bey,

   İlk ifadede kombinin sürekli açılıp kapatılmasının fazla yakıt harcamaya sebep olduğu anlatılıyor. Sürekli açılıp kapatıldığında kombi mekanı ısıtabilmek için daha fazla enerji harcamak durumunda kalıyor. Kapatmak yerine kısık seviyeye alınması öneriliyor. Diğer ifadede ise sürekli düşük sıcaklıkta çalıştırmanın maliyeti düşürmediği anlatılıyor.

   Bu ifadeler Honeywell’in yapmış olduğu araştırmanın sonuçlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu