Türkiye’nin Karpuz Çeşitleri

Yaz aylarının lezzetli ve bol sulu meyvesi karpuz sofralardaki yerini almaya başladı. Peki soframıza kaç çeşit karpuz geliyor? Karpuz çeşitleri nelerdir?

Lezzetli Karpuz Çeşitleri

Yeni Hayat Karpuzu: Bursa, Tekirdağ şehirlerinde çok fazla miktarda yetiştirilir, yuvarlak, kabuğu açık yeşil, uzunluğuna çok fazla miktarda hafif çizgilidir. Eti kan kırmızısı renginde olup sulu ve çok fazla miktarda şekerlidir. En sıkı karpuzlardandır.

Tekirdağ Karpuzu: Kabuğu boz renkte, çok fazla miktarda ince, gevrek, sulu ve tatlıdır. Eti kırmızıdır. Yepyeni hayat karpuzu bu karpuzu bastırmış olduğundan hemen ekilmemektedir.

Alacalı Karpuz: Etinin rengi pembemsi, tarzı yuvarlak olup beyzi alaca ve uzunca çeşitleri vardır. En çok fazla miktarda Bursa, Balıkesir, Tekirdağ ve Çorlu’da ekilir. Kabuğu yeşil dekor üst kısmına koyu yeşile muntazam lekelidir. Çekirdekleri karadır. Sulu, tatlı ve gevrektir, eti pembe kırmızıdır.

Diyarbakır Karpuzu: Çok fazla miktarda tanınmış meydana gelen bu karpuz anında hemen tek Diyarbakır’da ekilmektedir. Birden çok versiyonu vardır. Posalı, kalın kabuklu ise de lezzeti tatlıdır. Çekirdeği siyah ve ufaktır. Dicle nehri kenarında, bol güvercin gübresiyle beslenen bölgelerdeki bir versiyonu 60 kiloya kadar meyve verir.

Gülle Karpuzu: Makbul, kışlık karpuzdur. Yuvarlak, koyu yeşil kabuklu, kırmızı etli, çok fazla miktarda tatlıdır; geç yetişir, çekirdeği siyahtır.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu