Türkiye’nin Yemek Alışkanlıkları

62 ildeki 3,7 milyon kullanıcının verilerini inceleyerek oluşturdukları araştırmalar ile Türkiye’nin yemek alışkanlıklarının nabzını tutan Yemeksepeti ekibi, bu sefer de mevsimlere göre yemek tercihlerimizin nasıl değiştiğini araştırdı.

Araştırmaya göre ilkbahar günlerinde salata yiyenlerin sayısı artıyor. ‘Yazın hafif yemeli’ diyerek meze tüketimi artıyor. Kış geldiğinde ise, yaza oranla daha kalorili besinler tüketiliyor.

Yemek alışkanlıkaları

İlkbaharda salata

Güneşin parıldadığı güzel yaz günlerinde, salata tüketimi artıyor. Fakat salata tüketimindeki esas artış yazın değil, ilkbaharda yaşanıyor. Tüm yıl yüksek kalorili besinler tüketenler, yaz mevsimi öncesinde salataya yöneliyor.

Mezeler yazın en çok tüketilen lezzetler

Yazın tüm seçenekler içinde en çok tüketilen lezzet ise mezeler. Zeytinyağlısından yoğurtlusuna ferah ve hafif mezeler, kendimizi balkonlara bahçelere attığımız yaz sofralarının vazgeçilmezi oluyor.

En lezzetli balığın kışın çıktığını biliyoruz

Tahmin edilenin aksine deniz ürünleri en çok kışın tüketiliyor. Hafifliği nedeniyle deniz ürünleri yazın sık sık tüketilse edilse de, Türkiye bu topraklarda en güzel balığın kışın çıktığını biliyor.

Kışlıklar

Kışın en fazla tüketilen besinler ise şöyle:

Çiğ köfte tüketimi yaza oranla tam 2,5 katına çıkıyor. Belli ki nefis acısı ile insanın içini tatlı tatlı yakan çiğ köfte yazın unutuluveriyor. Çorbada da yaz ile kış arasında uçurum bulunuyor. Kışın çorba tüketimi yaza göre yüzde 115 artıyor. Tatlı kışın yüzde 75 daha çok tüketiliyor. Son olarak sert ve soğuk günlere göğüs germemize yardım eden anne sıcaklığındaki ev yemeklerinin tüketimi de yüzde 60 artıyor.

Karbonhidratlar her mevsim

Bir de sadık lezzet dostları var. Mantı, makarna ve noodle mevsimlerden etkilenmiyor; yılın her dönemi benzer miktarlarda tüketiliyor. Kahvaltı keyfinin tadını bilenler de bu kategoride yer alıyor ve yaz kış demeden sabaha leziz bir menüyle başlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu