Turp Satın Alma Önerileri

Turp, turpgiller familyasından sebze olarak tüketilen bir bitkidir.

Turplar kazık köklü bitkilerdir. Çimlenme döneminde bazı çeşitleri 10-15 cm, bazı çeşitlerde ise 30-50 cm derinliğe kadar inebilir. Kök gelişimi belli bir düzeye gelinceye kadar yumru gelişmesi olmaz.

Toprağın taşlı, sert ve çok killi olması halinde köklerde çatallanma olabilir. Turplar beyaz, siyah, kırmızı, pembe, erguvani ve karışık renklerde olabilir.

Ülkemizde yetiştirilen fındık turplarında ağırlık, küçük yuvarlak tiplerde 5-40 gr, uzun tiplerde 120-150 gr, kestane turplarında 150-1000 gr, bayır turplarında ise 200-2000 gr arasında değişmektedir.

Tatları kekremsidir. Turp salatalarda sıkça kullanılan malzemelerden biridir.

Turp satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı bilgiler vardır:

  • Kırmızıturp satın alırken, üstünün parlak ve canlı kırmızı olmasına dikkat edilmesi önerilir. Parlak kırmızılığının yanında, ağırca olanların tercih edilmesi gerekir.  Zira, içleri boş olabilir.
  • Bazı  turpların renkleri donuktur, dış kısımları da gergin ve sert olmayabilir. Bu tür turpların satın alınmaması önerilir. Bu turplar, gevşemiş olur ve fazla dayanıklı değillerdir. Ayrıca, salata için de uygun olmazlar.
  • Turp satın alırken, yapraklarının da yeşil, canlı ve taze bir görünümde olması gerekir. Satın alınan turbun yapraklarının temizlenmesi önerilir. Uzun süre muhafaza edilmek istenen turbun ise, kuru olarak satın alınması ve kullanıma kadar kuru tutulması önerilir.
  • Turp soyulduktan sonra rengi kararabilir. Turbun kararmaması için, üzerine limon suyu dökülmesi tavsiye edilir.

Siz de, bu bilgiler ışığında daha taze ve lezzetli turplar satın alabilir ve salatalarınızı daha enfes hale getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu