Mutfak

Turşunun Erimesi Nasıl Önlenir?

Kurduğunuz turşu bir süre sora eriyor mu? Turşunun erimeden sert kalmasını sağlamak mümkün. Peki turşunun erimesi nasıl önlenir?

Sebze ve meyvelerin salamura yöntemiyle tuzlu çözeltide bir süre bekletilmesiyle elde edilen ürüne turşu denir. Turşu, kışa hazırlığın bir emaresidir.

Yazın sona ermesiyle birlikte kışa hazırlık başlar. Bu hazırlık işlerinden biri de turşu kurmadır. Taze sebzelerden turşular kurulur.

Fakat zamanla turşular erimeye başlar. Eriyen turşular daha yenilmeden atılmak zorunda kalır. Bunun yanı sıra suyunu da beyazlattığından diğer sağlam turşuları da etkilerler.

Oysa turşuyu ilk günkü gibi taze saklamak mümkün. Öncelikle kaliteli ve taze sebzeler seçmek gerekir. Seçilen sebzeler de iyice temizlenmelidir. Turşu için cam kavanozlar kullanılmalıdır.

Turşunun uzun süre tazelini koruyabilmesi için turşu suyu önceden hazırlanmalıdır. Bunun için de kireçsiz su kullanılmalıdır.

Turşunun daha kısa süre olmasını istiyorsanız, kullandığınız cam kavanozun dibine ekmek içi veya şeker konulabilir.

Kullanacağınız turşu malzemelerini kavanozun içine sıkı bir şekilde dizip ardından suyunu eklemelisiniz.

Turşuların erimesinin en önemli sebeplerinden biri tuzun yeterli konulmamasıdır. Bir litrelik turşu suyunun içine 5 yemek kaşığı tuz konulmalıdır. Tuzun miktarından emin olmak için suyun tadına bakmanız önerilir.

Suyun miktarının az olduğunu düşünüyorsanız sonrasında su ekleyebilirsiniz. Turşu kabının ya da suyun sebzelerin üzerinde bakteri olması da turşuların küflenmesine, erimesine sebep olabilir. Turşu kurulmadan önce kabı iyice temizlemelisiniz. Sebzeleri de iyice yıkadıktan sonra bir süre sirkeli suda bekletebilirsiniz.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php