Tüylenen Kazak Nasıl Temizlenir?

Tüylenen kazak nasıl temizlenir? Tüylenmiş kazağınızdan vazgeçmeyin. Temizleyin ve kullanmaya devam edin. Kazaklarınızın hep yeni kalmasını istiyorsanız bu bilgileri dikkate alın.

Giysilerde örme ve dokuma kumaşlarındaki ipliklerden dolayı tüylenme oluşuyor. İlk kez giydiğiniz bir giyside bile tüylenme ile karşılaşabilirsiniz. Giysilerin başka giysilerle temas eden bölümlerinde, pantolon ağ ve arka kısmında, kol ve dirsek bölümünde sürtünmeden dolayı tüylenme ve tiftiklenme meydana gelir. Tüylenme ve tiftiklenmeyi önlemek için bazı yöntemler var. Ama öncelikle triko temizliği ve bakımından bahsedelim. Çünkü trikolarınıza iyi bakarsanız tüylenmezler.

Triko Bakımı

Triko, trikot ya da çözgülü örme makinelerinde üretilen örme kumaşın adıdır. Tek iplikli örme prensibinde, çözgülü örme makinelerinde üretilen iplik yapımı, dokuma ve dikiş gibi tekniklerle tekstil sektöründe kullanılmaktadır. Kış mevsiminde sıcak tuttuğu için özellikle tercih edilen trikolar zamanla onarıma ihtiyaç duyarlar. Triko bakımı ile ilgili bazı bilgilere dikkat ederek, trikolarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Triko bakımı ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler:

 • Trikolarınızı elde ya da makinada ise narin yıkama programında 30 derecede yıkayın.
 • Trikoları yıkarken yün deterjanı kullanın.Çamaşır makinalarının sıkma programları trikoların çekmesine, pamuk karışımlı ürünlerin ise kendilerini bırakmalarına sebep olur.
 • Trikolarınızı santrifuj işlemine maruz bırakmayın.
 • Trikolarda beyazlatıcı kullanmayın. Trikolarınızı temizlerken klor içeren ağırtıcılar kullanmamaya özen gösterin.
 • Trikonuzu direk güneş ışığına maruz bırakmaksızın, sererek kurutun. Asarsanız, şekli bozulacaktır.
 • Trikolarınızı aksi belirtilmedikçe bir dot buharla ütüleyin.
 • Trikonun ütülerken parlama yapmaması için, üzerine nemli bir bez koyarak ütüleyin.
 • Trikolarınız tüylendiğinde triko temizleme bıçağı ya da bir tarakla tarayarak temizleyin.
 • Trikolarınızı dolaplarınızda muhafaza ederken, güvelere karşı önlem alın; sedir ağacı, naftalin veya kafirun kullanın.

Siz de bu bilgiler ışığında trikolarınızı uzun süre kullanabilirsiniz.

Tüylenmiş kazak
Tüylenmiş kazak

Kazak Elde Nasıl Yıkanır?

Triko ve narin kıyafetlerin yıkanması özen ister. Yanlış yıkanan ya da asılan triko ve narin kıyafetler, deforme olabilir veya çekebilir. Bu noktada triko ve narin kıyafetlerin doğru bir şekilde yıkanması önem taşır. 

 • Özellikle trikolarınızı yıkamadan önce, ölçülerini alın. Bu sayede trikonuzun çekmesini ya da yanlış şekil almasını önlemiş olursunuz. Trikonuzun ölçülerini almak için en pratik yöntem büyük boy, beyaz bir banyo havlusu üzerine sererek, toplu iğnelerle belli noktalardan referans belirlemektir (omuzlar, göğüs, alt noktalar ve kollar).
 • Yıkayacağınız triko ve narin giysilerinizi yarısına kadar ılık su dolu bir leğene batırın. Yün şampuanı triko ve narin yıkamak için ideal bir ürün. Bir ölçü yün şampuanını suya katarak ve trikonuzu nazikçe suyun içinde hareket ettirerek, köpüğün kumaşa nüfuz etmesini sağlayın. 
 • Suya, çeyrek ölçü kadar yumuşatıcı katın ve biraz da bununla hareket ettirin.
 • Yıkadıklarınızı soğuk su ile iyice durulayın. Hafifçe bastırarak fazla sudan kurtulun. 
 • Trikonuzu büyük boy beyaz banyo havlusu üzerine serin.
 • Havluyu yavaşça trikoya sarın ve bu sayede trikodaki fazla suyu havlu ile alın.
 • Suyunu aldığınız trikoyu daha önce referans noktalarını belirlediğiniz beyaz büyük kuru  banyo havlusunun üzerine, referans noktalarına uyacak şekilde yerleştirin.
 • Trikoyu havlu üzerinde düz bir alanda kurumaya bırakın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Trikonuzu yıkarken ve durularken, iyice hassaslaşmış dokularını zedelememeye özen gösterin. Nazik hareketler kullanın.
 • Trikolarınızı ve iç çamaşırlarınızı ayrı yıkayın.
 • Trikolarınızı da renklerine göre yıkamalısınız. Teker teker ya da ancak benzer renklerle yıkamaya özen gösterin.
 • İç çamaşırlarınızı elde yıkama deterjanı ile yıkayabilir, yıkadıktan sonra ipe asabilirsiniz.
 • Kurutma için kullanacağınız alanın nemden olumsuz etkilenmeyeceğinden emin olun.
 • Trikonuz kuruduktan sonra kırışıklıklar varsa, bunları buhar ile açın.
Tüylenen kazak
Tüylenen kazak

Tüylenmiş Kazak Nasıl Temizlenir?

Tüylenme Nasıl Önlenir?

Tamamen önlemek mümkün değilse de, tüylenmeyi kullanım ve yıkamada dikkatli olarak geciktirebilirsiniz. Paltolar içinde yer alan fermuar ve etiketle diğer giysilere sürtündüğünden tüylenmeye sebep olur. Çantalarda sürekli temas ettikleri kısımlarda tüylenme yaparlar. Bu eşyları kullanırken dikkat etmeniz gerekir. Örneğin etiketleri kesebilirsiniz.

Tüylenmeyi geciktirmek için yıkama sırasında makineye çok fazla giysi, deterjanı da az koymayın. Deterjan, giysilerde kayganlık bıraktığından sürtünmeyi azaltır. Yünlüler daha çok tüylenirler. Yünlüleri sıvı deterjanla ve yünlü programda yıkayın.

Yeni aldığınız kazakların tüylenmemesini istiyorsanız, kazaklarınızı naylon bir torbaya koyun. Torba içerisinde yer alan kazakları, 24 saat buzdolabının buzluğunda bekletin. Böylece kazaklarınız kullandığınız süre boyunca tüylenmeyecektir.

Ayrıca, eski kazaklarınızın tüylenme probleminden şikâyetçiyseniz, kazaklarınızın üzerindeki iplik kümeciklerini, ellerinizle temizleyin. Bu işlemin ardından, kıl bir fırça ile örme yönünün tersine gelecek şekilde kazağınızı fırçalayın. Böylece kazağınız yeni gibi olacaktır.

Bu bilgiler yardımıyla, eski kazaklarınızı yeni hale getirmek, yeni kazaklarınızın tüylenmesini önlemek mümkün hale gelecek. Ayrıca tüylenen kazak, pantolon ve paltolarınızdaki tüylenmeyi temizleyebilirsiniz.

Tüylenme Nasıl Temizlenir?

Giysilerdeki tüylenmeyi jiletle temizleyebilirsiniz. Giysinizi sert ve düz bir zemine koyun. Elinizle giysinin temizlenecek kısmını gerdirin ve yukarıdan aşağıya doğru jiletleyin. Bu işlem sırasında giysiye zarar vermemeye dikkat edin.

Tüylenen kazak temizliği için koli bandı da kullanabilirsiniz. Güçlü yapışkanı olan koli bandını giysiye yapıştırıp çekerek tüyleri temizleyebilirsiniz. Fakat bu işlem uzun süredir tüylenmiş bir giyside işe yaramayacaktır.

Trikolarınız tüylendiğinde, bir tarak ile zedelemeden temizleyebilirsiniz. Tüylenen trikolarınızı temizlemek için triko temizleme bıçağı kullanabilirsiniz. Ancak triko temizleme bıçağı dikkatli olunmadığı takdirde trikonuzu zedeleyebileceği gibi, her evde bulunmayabilir. Her evde bulunan bir tarak da hemen hemen aynı işlevi görecektir.

Tüylenen trikolarınızın bakımı ve temizlenmesi için trikonuzu düz bir alana serin. Tarağın sık dişli tarafı ile trikonuzun tüylerini yavaş yavaş tarayarak, toplayın. Trikonuzun ilk günkü gibi pırıl pırıl göründüğünü fark edeceksiniz. Bu işlemi belli aralıklarla uygulayarak, trikolarınızın ömrünü uzatabilir, tüylenmelerini önleyebilirsiniz.

Bu yöntemlerin dışında giysilerdeki tüylenmeyi temizlemek için özel ürünler bulunmaktadır. Tüy temizleme aleti, kazak tüyü alma makinesi, kazak tüy ve tiftik temizleme aletiyle de giysilerinizdeki tüylerden kurtulabilirsiniz.

Bu yöntemlerle giysilerinizdeki tüylerden kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu