Ufuk Açıcı Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk odalarının, çocuğun gelişimi üzerinde etkisi vardır. Rahat hissedebileceği ve deneyimleyebileceği bir alan oluşturulması çocuğun gelişimini olumlu etkileyecektir.

Dünyayı keşfetme güdüsü çok güçlü olan çocukların yaratcılıklarının desteklenmesi için odalarının ufuk açıcı olması gerekir.

İtalyan eğitimci Maria Montessori, her çocuğun bir birey olduğunu ve tecrübe odaklı öğrenme ortamı içerisinde bulunmaları gerektiğini söylüyor. Bu yaklaşım da göz önünde bulundurularak çocukların keşfetme güdüleri desteklenmelidir.

Çocuk odalarında masa ve sandalyeler odanın ortasında konumlandırılmalıdır.

Çocuk Aktivite Köşesi

Çocukların odalarında kendi bedenlerine uygun masa ve sandalyeleri olmalıdır. Bu masalarda istedikleri üretimleri yapabilir ve keyifli zaman geçirirler. Resim çizerek, oyun hamuru yaparak ya da maket yaparak keyifli vakit geçirebilmesi için masa ve sandalyeler olmazsa olmazdır. Bu araçları gönlünce kullanabilmesi ve rahat hareket edebilmesi için odanın ortasında konumlandırmalısınız.

Çocuk odalarında doğaya yer açılmalıdır.

Çocuk odalarında çocuğun ihtiyacı olan her şeye yer verilmelidir. Çocuklar kendi odalarında bitki yetiştirebilirler. Bu, çocukların sorumluluk duygularının gelişmesine yardımcı olabilir. Bitkinin yavaş yavaş büyümesi çocukları heyecanlandıracaktır.

Bunun yanı sıra doğa aktivitelerinden toplayacakları yapraklar, deniz kabukları, çalı parçaları vs. çocuk odalarında yer alabilir.

Çocuk odalarındaki mobilyalar, çocukların göz hizasında olmalıdır.

Bebek odası dekorasyonu

Çocuk odalarında kullanılan mobilyaların çocukların bedenlerine uygun olması gerekir. Yatakların, masa ve sandalyelerin, kitaplıkların, dolapların çocukların boyuna uygun olması, odalarını daha kolay benimsemelerini sağlayacaktır.

Çocuk odalarında kitaplara yer açılmalıdır.

çocuk odası kitaplık

Okuma alışkanlığı kazandırılması için çocuk odalarında muhakkak kitaplara yer verilmelidir. Çocuğun kitaplarının bulunduğu bir kitaplık, çocuğun kitap okumaya heveslenmesini sağlayacaktır. Kitapları çocuğun kendisinin dizmesi de kitaplığı benimsemesine yardımcı olur. Yine kitaplığın çocuğun boyuna uygun olması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu